Az emberi szív normál esetben percenként 60-80-szor ver. Ha a pulzus jelentősen eltér ettől, akkor szívritmuszavarról (aritmia) beszélünk, amely lehet átmeneti vagy tartós is. Három fő típust különböztetünk meg:
- tachikardia: 100 feletti pulzus
- bradikardia: 60 alatti pulzus
- extraszisztolé: kimaradó vagy soron kívüli szívverés
„Egészséges szívnél ritkaságszámba megy a hosszabb távon fennálló ritmuszavar, míg betegség vagy más tényezők miatt károsodott szívnél sajnos már gyakrabban előfordul” – olvasható a BENU Gyógyszertár összefoglalójában.
Így kezelheted házilag a szívritmuszavart
Amennyiben a kivizsgálás során nem állapítanak meg a szívritmuszavar hátterében olyan okot – alapbetegséget –, amely külön kezelést igényel, illetve szívritmus-szabályozó készítmény szedését sem látja indokoltnak a kezelőorvos, akkor nincs szükség semmilyen különleges beavatkozásra vagy kezelésre. A szívritmuszavar megelőzésére is alkalmas házi praktikákat azonban érdemes kipróbálni, azokkal ugyanis kiküszöbölhetők az olyan szíven kívüli okok, amelyek – akár csak átmenetileg – szintén ritmuszavart okozhatnak.
A szakértők szerint az alábbi házi módszerek lehetnek hatékonyak a szívritmuszavar kezelésére és megelőzésére:
- dohányzásról való leszokás;
- a rendszeres alkoholfogyasztás abbahagyása;
- megfelelő stresszkezelés;
- rendszeres testmozgás;
- kiegyensúlyozott táplálkozás és a szívkímélő étrend;
- koffeinbevitel csökkentése;
- a szívet és az érrendszert támogató étrend-kiegészítő – például B-vitamin-komplex vagy omega-3-zsírsav – szedése.
Gyógynövényekkel a szívritmuszavar ellen!
A fentiek mellett a nyugtató hatású gyógynövények is segíthetnek a szívritmuszavar egyik leggyakoribb okával, a krónikus stresszel való küzdelemben. Az alábbiak közül érdemes válogatni:
- borbolya
- fehér fagyöngy
- fogpiszkálófű (ammi)
- galagonya
- gingko
- kínafa
- macskagyökér
Ezeket fogyaszthatod akár gyógytea, akár recept nélkül kapható gyógykészítmények formájában.
Amennyiben a szívritmuszavarhoz tartós légszomj, mellkasi fájdalom, ájulás vagy fulladás is társul, mindenképpen fordulj orvoshoz! Szintén fordulj szakemberhez, ha bármilyen ismert alapbetegséggel küzdesz, vagy görcsrohamot élsz át! Fontos, hogy amennyiben gyógyszeres kezelést igényel a szívritmuszavarod, ahhoz is elengedhetetlen a szoros szakorvosi kontroll.