A TikTokon egyre többen ajánlják az alvásgondokkal küzdőknek a "sleepy girl mocktailt", azaz az "álmos lány mocktailt". A felhasználók szerint egy pohár ebből az alkoholmentes italból lefekvés előtt igazi minőségi alvást hoz - írja a Health.com.
A recept szerint csak egy kanál magnéziumporra, pár kanál meggylére és ízlés szerint szódavízre van szükség hozzá. Az előbbi két összetevőt valóban összefüggésbe hozták azzal, hogy jó hatással vannak az alvásra, de még nincs elegendő tudományos bizonyíték erre. A meggylé ugyan hiába gazdag az alváshoz szükséges melatoninban, sokkal kevesebb van benne, mint egy átlagos, vény nélkül kapható elalvást segítő készítményben.
@maddison__lynn Sleepy girl (& boy) mocktail for your best nights sleep 😴
♬ original sound - Maddison lynn
Michelle Drerup alvásszakértő pszichológus szerint nincsenek egyértelmű eredmények a meggylé fogyasztása és a könnyebb elalvás között: egyes álmatlanságban szenvedők szerint semmit sem változtatott, mások viszont arról számoltak be, hogy segített nekik.
Ugyanez igaz a magnéziumra is: egyes tanulmányok kimutatták az összefüggést, mások viszont nem. "A magnézium elősegítheti a jobb alvást azáltal, hogy ellazítja az izmokat, növeli a melatoninszintet és csökkenti a kortizol, a stresszhormon szintjét. Ugyanakkor még nem született elég kutatás ennek alátámasztására" - mondta a Health.comnak Alissa Rumsey dietetikus. Ráadásul a túl sok magnéziumnak olyan mellékhatásai is lehetnek, mint az émelygés és a hasmenés.
A szakértők szerint mérsékelt mennyiségben ki lehet próbálni a mocktailt, de valószínűtlen, hogy ezzel bárkinek is megoldódnának az alvásproblémái.
Mi segíthet álmatlanság esetén?
Nem érdemes például lefekvés előtt túl sokat, főleg zsírosat enni, mert az emésztés miatt nehezebben alszunk el. Rumsey szerint néhány órával lefekvés előtt vacsorázzunk, ugyanakkor éhesek se legyünk: könnyű, A-, C-, D-, E- és K-vitaminban, valamint kalciumban gazdag nasit válasszunk. "Ilyenek például a diófélék, a különböző magvak, joghurtok, a mandula, a gyümölcsök és zöldségek, valamint a tej" - mondta Rumsey.
Ha nehezen alszunk el, akkor érdemes délután-este kevesebb elektronikus eszközt használni, valamint a koffeinfogyasztást is visszafogni. Drerup szerint a lefekvés előtti 8-10 órában már nem érdemes koffeintartalmú kávét inni például. "Ugyanakkor mindenki szervezete más ritmusban dolgozza fel a koffeint, ezt vegyük figyelembe" - javasolta.
Ugyanakkor, ha valakinek folyamatosan problémái vannak az elalvással, akkor érdemes szakértőhöz fordulni, mivel ez számtalan más egészségügyi probléma tünete lehet.