Hogyan gyógyuljunk? (x)

Legyen szó akár alvászavarról, nátháról vagy éppen pollenallergiáról, számos olyan akut panasszal találkozhatunk a mindennapokban, amelyektől szeretnénk mihamarabb megszabadulni. Lássuk, mit tehetünk ilyen esetekben.

Természetesen a legjobb kezelés minden esetben a megelőzés. Immunrendszerünk, illetve általában véve a szervezetünk optimális működését nagyban segíthetjük rendszeres testmozgással, kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozással, valamint kellő mennyiségű és minőségű éjszakai pihenéssel. A legkörültekintőbb életvitel mellett is megeshet azonban, hogy például elkapunk egy légúti fertőzést a tömegközlekedési eszközökön utazva, netán a munkahelyi stressz nyomja rá a bélyegét a hétköznapjainkra. Ilyenkor célszerű lehet valamilyen segítséget igénybe venni a panaszok gyors leküzdése érdekében.

Sokan ódzkodnak azonban attól, hogy gyógyszereket szedjenek, mert bár ezek hatékonyan csökkentik a fellépő tüneteket, mellékhatásként ugyanakkor egyéb kellemetlenségeket is előidézhetnek. Magyarán a terápiás hatásért cserébe számolni kell a mellékhatások veszélyével, a kérdés pedig, hogy ezek miként viszonyulnak egymáshoz. A konvencionális orvosi gyógymódok mellett esetenként javasolt tehát megfontolni a lehetséges mellékhatások terén kevésbé rizikós komplementer, avagy kiegészítő medicina alkalmazását is.

Mennyire népszerűek a komplementer eljárások?

"A tradicionális orvoslás egy fontos és gyakran alábecsült része az egészségügyi szolgáltatásoknak. A tradicionális, avagy komplementer medicina történelme hosszú időre nyúlik vissza az egészségügyi gondozás, a betegségek megelőzése és kezelése terén, különösen a krónikus betegségek esetében" - olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy 2013-ban publikált kiadványában. A dokumentum a 2014 és 2023 közötti időszakra vonatkozó stratégiai irányelveket foglalja magában, miszerint a WHO kifejezett célja, hogy a tagállamokat a tradicionális orvoslásban rejlő potenciál kiaknázására, illetve a biztonságos és hatásos alkalmazásának elősegítésére sarkallja a kellő szabályozási háttér megteremtése, valamint a szükséges kutatások és az egészségügyi rendszerbe való integráció biztosítása révén.

homeopátia

A fitoterápián, hagyományos kínai gyógyászaton keresztül a homeopátiáig számos gyógyítási irányzat tartozik a komplementer medicina körébe, ám ezek közös jellemzője, hogy nem a konvencionális orvoslás helyett, hanem azt kiegészítve, párhuzamosan alkalmazhatók a betegek gyorsabb, hatékonyabb gyógyulása érdekében. Egy 2012-es amerikai felmérés szerint a felnőtt lakosság harmada próbált már ki komplementer gyógymódokat, továbbá a 4-17 év közötti gyermekek és fiatalok 11,6 százalékának szülei döntöttek ilyen jellegű terápiás eljárások mellett. Az eredményekből az is kiderült, hogy mintegy 6 millió ember használt homeopátiás készítményt az adatfelvételt megelőző egy évben az Egyesült Államokban. A Boiron homeopátiás gyógyszergyártó cég és a Forecast Marketingkutató Kft. friss, reprezentatív kutatásából tudható, hogy Magyarországon a 18-59 éves népesség közel kétharmada alkalmazott már homeopátiás gyógyszerkészítményt saját maga vagy egy családtagja kezelésére.

A homeopátia hatásossága

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Több mint két évszázadra nyúlik vissza a homeopátia története: az irányzat a 18. század késői éveiben alakult ki Európában, azóta pedig nem csupán az egész világon elterjedt, de manapság is gyors ütemben növekvő része az egészségügyi szolgáltatások gazdasági piacának. Eszmei alapját három szemlélet határozza meg. Ezek egyike leegyszerűsítve a "hasonló gyógyítja a hasonlót" elv, miszerint a betegségek olyan hatóanyagokkal kezelhetők, amelyek egyébként hasonló szimptómákat váltanak ki egészséges embereknél, mint az adott kórkép a betegeknél. Például vizes orrfolyással és könnyező szemmel járó náthánál a vöröshagymából, azaz Allium cepa-ból készült homeopátiás gyógyszer segíthet. A hasonlóság szabályát máshol is alkalmazzák az orvostudományban, a vakcinák egy része is ezen az elven működik. A fő különbség a bevitt hatóanyag mennyisége, a homeopátiánál ez a minimális adagolás szabálya, azaz hogy olyan dózisban kapja a beteg a gyógyszert, ami biztonságos, de beindítja a gyógyulás folyamatát. A harmadik alapelv az egyénre szabott gyógyszerválasztás. Minden beteg saját, egyéni, rá jellemző tüneteket produkál (pl. egy allergiás nátha járhat orrdugulással, torokviszketéssel, szemgyulladással, stb.), a homeopátia a tünetek alapján egyénre szabja a kezelést, azaz három allergiás beteg akár három különböző gyógyszert is kaphat a tünetei alapján.

A homeopátiás szerek hatékonyságát egy közelmúltbeli kutatás is alátámasztotta. Franciaországban 2003 óta minden beteg maga választja a kezelőorvosát, valamint a homeopátiás gyógyszereket a társadalombiztosítás is támogatja. Az EPI3 vizsgálat 2017-ben 800 háziorvos és több mint 8500 beteg bevonásával elemezte a felírt gyógyszerek hatását három betegségcsoport, így az izom- és csontfájdalmak, a felső légúti fertőzések, továbbá az alvászavar, a szorongás és depresszió kezelése tekintetében. Összehasonlították a homeopátiát is alkalmazó és a konvencionális orvosok betegeinek kórlefolyását, a felírt gyógyszerek mennyiségét és a mellékhatásokat.

Az egyéves utánkövetés során felvett adatok szerint a homeopátiás orvosok betegei mindhárom hasonló mértékben csökkentették a páciensek panaszait, mint a hagyományos készítmények. Eközben viszont az első csoportban 46 százalékkal kevesebb nem szteroid gyulladáscsökkentőt, a másodikban 57 százalékkal kevesebb antibiotikumot és 46 százalékkal kevesebb lázcsillapítót/gyulladáscsökkentőt, a harmadikban pedig 71 százalékkal kevesebb pszichotróp szert írtak fel a homeopata orvosok. Hasonló gyógyulási esélyek mellett tehát kevesebb mellékhatással kellett számolni a homeopátiás megközelítés esetén.

Összességében elmondható, hogy a komplementer gyógymódok, illetve azon belül is a homeopátiás készítmények sokak számára segítséget nyújthatnak egészségügyi panaszaik kezelésében. Érdemes tehát ez irányban is érdeklődni a patikákban és homeopata orvosoknál az elérhető lehetőségekről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra