Név
tesztoszteron
Típusa
Férfi nemi hormon
Hol termelődik?
Férfiaknál a herékben, nőknél (minimális mennyiségben) a petefészekben és a mellékvesékben.
Legfontosabb szerepei
A tesztoszteron felelős a férfi nemi jelleg (szőrnövekedés, mutálás, libidó, izomtömeg kialakulása stb.) kialakításáért, és azt követően a maszkulin fenotípus és az androgén hormonoktól függő funkciók (pl. spermatogenezis) fenntartásáért.
Normálértéke
Férfiaknál 10-30 nmol/l, míg nőknél 1 nmol/l
Milyen tünetei lehetnek a túlzott/csökkent termelődésének?
A tesztoszteron normál szint alá csökkenése erekciós problémát, a csontsűrűség csökkenését, izomgyengeséget, fáradékonyságot, de akár depressziót is okozhat. Látványos tünete a test nőiesedése (mellnövekedés, mellkas-szőrzet csökkenése például).
A túl magas tesztoszteronszint első sorban a nőknél okozhat problémát: férfiasodáshoz, fokozott szőrnövekedéshez, szőrtüszőgyulladáshoz, a testsúly növekedéséhez, nyugtalansághoz vezet és akár meddőséget is okozhat. Ezen kívül az agresszióra is hajlamosabbá tesz.
Mikor kell vizsgálni?
A tesztoszteronszintet a nemi jelleg megváltozásakor vizsgálják, főleg nőknél. Meddőség esetén férfiaknál és nőknél. Ezen kívül sportolóknál vizsgálják, vizeletből, doppinggyanú esetén.
Részletes leírás
A tesztoszteront a herék választják ki. Befolyásolja a vázizomzat fejlődését és a testzsír eloszlását, ezen kívül csökkenti a nitrogén, a nátrium, a kálium, a klór, a foszfát és a víz kiválasztását a vizeletben. A tesztoszteron bizonyos célszervekre gyakorolt hatása a tesztoszteronnak ösztradiollá történő perifériás transzformációja után jelentkezik. A tesztoszteron hatására jön létre a nemi vágy, de az agresszió is. Szerepet játszik a szervezet energia-háztartásában, az önbizalom és a koncentrálás képességének a kialakulásában is.
Köszönjük dr. Bérczy Judit belgyógyász, endokrinológus segítségét.