Milyen gyakran zuhanyozzunk azokon a napokon? Mire ügyeljünk tamponhasználatkor? Hogyan kerülhetjük el a fertőzéseket uszodahasználat után? Milyen rizikója lehet a menstruáció alatti szexnek? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk az alábbiakban. Lássuk, mire kell figyelnünk!
1. Az intimtájékot menzesz alatt mindig meleg vízzel, bőrsemleges tusfürdővel, intim mosakodóval tisztítsuk, a szeméremszőrzetre tapadó véralvadékot pedig alapos mosakodással távolítsuk el! Kerüljük az erős szappanok használatát, mert ezek hosszú távon megbonthatják a hüvely flóráját , és védtelenné teszik a (gombás) fertőzésekkel szemben.
2. Mivel vérzés idején a test fokozottabban izzad, erősödhet a testszagunk. Ennek megelőzésére, a kellemetlen közérzet kiküszöbölésére a napi kétszeri zuhanyzás beiktatása ajánlott. Ennek nemcsak higiéniai előnyei vannak: egy meleg zuhany jótékony hatással lehet a hasi görcsökre is.
3. A havibaj egyik velejárója a menstruációval távozó folyadék bomlásából származó kellemetlen szag. Ezt gyakori (2-4 óránkénti) betétváltással, tamponhasználattal és mosakodással lehet megelőzni. A menstruáció lényege, hogy a felesleges vér távozzon a szervezetből, ezért a tampont nem szabad sokáig bent tartani, hiszen fertőzés léphet fel!
4. A tamponhasználat megköveteli a helyes higiénés előkészületeket: a tampon felhelyezése és eltávolítása előtt minden esetben mossunk kezet! A tampon méretét a vérzés erősségétől függően válasszuk ki, és legfeljebb 8 órán keresztül hagyjuk bent!
5. Éjszakára a legjobb döntés a betét, ha napközben tampont használunk. Ugyanígy, ha hüvelyi fertőzés áll fenn, akkor is inkább betéttel fogjuk fel a vért, mert a kórokozók a tampon környékén gyorsan szaporodnak!
6. Cseréljünk többször alsóneműt! Inkább a pamut anyagból készült bugyit részesítsük előnyben reggel, amikor kinyitjuk a fehérneműs fiókot, mert kényelmesebb és biztonságosabb anyag, mint a selyem vagy a nylon, és a betét is biztonságosabban, helyezhető el benne.
7. Nem tiltott a vérzés alatti szex sem, ám védekezni ekkor is kell. Ne csak a pár női tagja igyekezzen a helyzethez mérten minél higiénikusabbá tenni az intim testtájait, hanem ugyanúgy a férfi is helyezzen nagyobb hangsúlyt a tisztaságra!
8. A menstruáció alatt különösen figyeljünk a végbéltájék tisztán tartására: a száraz WC-papír magában nem elég, ezért székelés után - ha tehetjük - zuhanyozzunk, használjuk a bidét, vagy legalább a végbél környékét tisztítsuk meg nedves WC-papírral! Nem lehet elégszer elmondani, hogy a törlés mindig a hüvelynyílástól a végbélnyílás felé történjen!
9. Ne végezzünk hüvelyöblítést , mert ilyenkor a méhnyakon keresztül a méh üregébe is bemoshatjuk a hüvelyben jelenlévő baktériumokat!
10. Ha nem muszáj, a havibaj alatt ne menjünk uszodába, strandra ! Amennyiben mégis a vizes helyszínek és sportok mellett döntünk, használjunk tampont, melyet azonnal cseréljünk le, ha kijövünk a vízből, és lehetőség szerint mihamarabb zuhanyozzunk le!
+1. A tampont, betétet mindig tartsuk olyan helyen, ahol nincs kitéve pornak, piszoknak! Lehetőleg ne valamelyik cipzáras zsebbe szórjuk be a lakáskulcs és a mobiltelefon mellé, hanem legyen egy külön tasak, amiben csak ezeket a higiéniai termékeket tartjuk! Ezzel a fertőzések kockázatát tudjuk csökkenteni.