10+1 intim tanács a piros betűs napokra

A menstruáció idején még egy kicsit gondosabban kell tisztálkodnunk, és fokozottabban figyelnünk a higiéniára, mint a ciklus többi napján. Ehhez gyűjtöttünk össze néhány megfontolandó tanácsot.

Milyen gyakran zuhanyozzunk azokon a napokon? Mire ügyeljünk tamponhasználatkor? Hogyan kerülhetjük el a fertőzéseket uszodahasználat után? Milyen rizikója lehet a menstruáció alatti szexnek? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk az alábbiakban. Lássuk, mire kell figyelnünk!

1. Az intimtájékot menzesz alatt mindig meleg vízzel, bőrsemleges tusfürdővel, intim mosakodóval tisztítsuk, a szeméremszőrzetre tapadó véralvadékot pedig alapos mosakodással távolítsuk el! Kerüljük az erős szappanok használatát, mert ezek hosszú távon megbonthatják a hüvely flóráját , és védtelenné teszik a (gombás) fertőzésekkel szemben.

A rendszertelen menstruáció okai - kattintson!

2. Mivel vérzés idején a test fokozottabban izzad, erősödhet a testszagunk. Ennek megelőzésére, a kellemetlen közérzet kiküszöbölésére a napi kétszeri zuhanyzás beiktatása ajánlott. Ennek nemcsak higiéniai előnyei vannak: egy meleg zuhany jótékony hatással lehet a hasi görcsökre is.

3. A havibaj egyik velejárója a menstruációval távozó folyadék bomlásából származó kellemetlen szag. Ezt gyakori (2-4 óránkénti) betétváltással, tamponhasználattal és mosakodással lehet megelőzni. A menstruáció lényege, hogy a felesleges vér távozzon a szervezetből, ezért a tampont nem szabad sokáig bent tartani, hiszen fertőzés léphet fel!

A menzesz idején még jobban oda kell figyelni az intim higiéniára
A menzesz idején még jobban oda kell figyelni az intim higiéniára. Fotó: iStock

4. A tamponhasználat megköveteli a helyes higiénés előkészületeket: a tampon felhelyezése és eltávolítása előtt minden esetben mossunk kezet! A tampon méretét a vérzés erősségétől függően válasszuk ki, és legfeljebb 8 órán keresztül hagyjuk bent!

5. Éjszakára a legjobb döntés a betét, ha napközben tampont használunk. Ugyanígy, ha hüvelyi fertőzés áll fenn, akkor is inkább betéttel fogjuk fel a vért, mert a kórokozók a tampon környékén gyorsan szaporodnak!

6. Cseréljünk többször alsóneműt! Inkább a pamut anyagból készült bugyit részesítsük előnyben reggel, amikor kinyitjuk a fehérneműs fiókot, mert kényelmesebb és biztonságosabb anyag, mint a selyem vagy a nylon, és a betét is biztonságosabban, helyezhető el benne.

7. Nem tiltott a vérzés alatti szex sem, ám védekezni ekkor is kell. Ne csak a pár női tagja igyekezzen a helyzethez mérten minél higiénikusabbá tenni az intim testtájait, hanem ugyanúgy a férfi is helyezzen nagyobb hangsúlyt a tisztaságra!

8. A menstruáció alatt különösen figyeljünk a végbéltájék tisztán tartására: a száraz WC-papír magában nem elég, ezért székelés után - ha tehetjük - zuhanyozzunk, használjuk a bidét, vagy legalább a végbél környékét tisztítsuk meg nedves WC-papírral! Nem lehet elégszer elmondani, hogy a törlés mindig a hüvelynyílástól a végbélnyílás felé történjen!

9. Ne végezzünk hüvelyöblítést , mert ilyenkor a méhnyakon keresztül a méh üregébe is bemoshatjuk a hüvelyben jelenlévő baktériumokat!

10. Ha nem muszáj, a havibaj alatt ne menjünk uszodába, strandra ! Amennyiben mégis a vizes helyszínek és sportok mellett döntünk, használjunk tampont, melyet azonnal cseréljünk le, ha kijövünk a vízből, és lehetőség szerint mihamarabb zuhanyozzunk le!

+1. A tampont, betétet mindig tartsuk olyan helyen, ahol nincs kitéve pornak, piszoknak! Lehetőleg ne valamelyik cipzáras zsebbe szórjuk be a lakáskulcs és a mobiltelefon mellé, hanem legyen egy külön tasak, amiben csak ezeket a higiéniai termékeket tartjuk! Ezzel a fertőzések kockázatát tudjuk csökkenteni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzet-csökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.