A cikluszavar hatása a termékenységre

Nincs két ugyanolyan női test, így nincsenek pontosan megegyező menstruációs ciklusok sem. Egyénenként eltérő lehet a menzesz időtartama, a vérzés milyensége, illetve a vérzést kísérő fájdalom szintje, valamint jelentkezhetnek további, változatos társuló tünetek is. Van azonban valami, amire mindenkinek egyformán figyelnie kell. Ez pedig nem más, mint a cikluszavar.

Ha ugyanis valakinek a havi vérzése nem szabályos időközönként jelentkezik, hirtelen megváltozik, esetleg kimarad, akkor a legtöbb esetben hormonális okai vannak, melyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni, és kezeltetni kell. Nemcsak a túl rövid vagy a túl hosszú ciklus jelenthet gondot, hanem a szabálytalanul jelentkező vérzés is, amikor az egyik hónapban mondjuk 25, az utána következőben pedig 35 napra jön meg a menstruáció. A test megerőltetése, az étkezési zavarok és a tartós stressz is okozhatja a hormonháztartás, ezzel együtt pedig a menstruációs ciklus zavarát, súlyosabb esetben akár meddőséget is, ezért nem szabad félvállról venni a dolgot.

meddőség

Mi okozhat cikluszavart?

Hogy pontosan mi válthatja ki a cikluszavart, és hogy ez miként hat a termékenységre, arról Dr. Kapás István, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa beszélt a HáziPatika.com-nak. A szakértő elmondta, hogy nagyon sok minden okozhat cikluszavart, így első körben vérvétellel kell hormonvizsgálatot csinálni, ezután lehet csak dönteni a személyre szabott kezelés módjáról.

"Meg kell nézni a női nemi hormonokat, vagyis ciklusanalízisre van szükség. Ezzel az LH (luteinizáló hormon), az FSH (follikulus stimuláló hormon), a progeszteron, valamint az ösztrogén szintjének meghatározása történik. De lehet szó akár pajzsmirigy-alulműködésről vagy a prolaktin hormon szintjének változásáról is, melyek egyaránt okozhatnak cikluszavart. Ha a prolaktinszint megemelkedett, akkor ezzel kell kezdeni a kezelést. Ha ugyanis a tejtermelést serkentő prolaktin hormonból túl sok termelődik, akkor ez nehezítheti a teherbeesést. Ha azonban a LH, FSH, a progeszteron és a szabad tesztoszteron szintje tér el, akkor PCOS-re gyanakodhatunk, vagyis a policisztás ovárium szindróma irányában kell kivizsgálni a beteget. Ekkor a kismedencei ultrahang lesz a következő lépés."

Mi a prolaktin hormon szerepe?

"Ha valami miatt magas a prolaktinszint, vagyis hiperprolaktinémia áll fenn, akkor ez már önmagában is okozhat cikluszavart. Méghozzá peteérés nélküli , úgynevezett anovulációs ciklust" - mondja Dr. Kapás, és hozzáteszi, hogy a magas prolaktinszint legtöbbször, vagyis az esetek 80 százalékában az agyalapi mirigy, azaz a hipofízis jóindulatú daganata miatt alakul ki. A hormontermelő daganat, a prolaktinóma által okozott magas prolaktinszint kapcsolatban állhat pajzsmirigy-alulműködéssel is. Ez pedig szintén okozhat vérzészavart.

A prolaktin úgy hat a ciklusra, hogy gátolja az agyban a petefészekhormonok működését szabályozó LH és FSH hormonok termelődését. Ezáltal pedig nem lesz peteérés, zavart szenved a petefészekhormonok, köztük a progeszteron termelése is, ezért a méhnyálkahártya sem tud megfelelő minőségben felépülni a ciklus alatt. A másik petefészek-hormon, az ösztrogén csökkent mennyisége miatt hüvelyszárazság léphet fel" - sorolja a magas prolaktinszint számos hátrányos következményét a nőgyógyász.

Hogyan kezelhető a megemelkedett prolaktinszint?

Dr. Kapás István kiemelte, hogy mivel a prolaktinemelkedés együtt járhat a pajzsmirigy-alulműködéssel, a kezelés megkezdése előtt érdemes elvégezni egy komplett hormonális kivizsgálást. És ha a pajzsmirigy-hormonszint is csökken, akkor azt mint alapbetegséget ugyancsak kezelni kell.

"A hiperprolaktinémiánál a leggyakoribb tünet a menstruáció elmaradása , illetve a tejtermelés, vagyis a laktáció megjelenése. Mindez kezelhető gyógyszeresen; ha nem túl nagy a prolaktinemelkedés, akkor a hormon termelését gátló hatású, úgynevezett dopamin-agonistákat lehet adni a betegnek, amelyek serkentik az agyi dopaminreceptorok működését.

Ritkán, de előfordulhat az is, hogy a hipofízis megnagyobbodása nyomhatja a látóidegeket, ez pedig látászavart okozhat. Ebben az esetben érdemes koponya MR-vizsgálatot csinálni, és idegsebészeti úton eltávolítani a daganatot. Ez valójában nem agydaganat, mivel a hipofízis megnagyobbodása maga a daganat. Ez egy jóindulatú elváltozás, amely az agyalapi mirigy méretbeli megnagyobbodása miatt okoz tüneteket."

Mi állhat még a meddőség hátterében?

Fontos tudni, hogy akkor is felléphet cikluszavar, ha a prolaktinhormon szintje rendben van. A leggyakrabban előforduló hormonális zavar, a policisztás ovárium szindróma (PCOS) például szintén nagyon gyakran idéz elő vérzészavart. Ilyenkor a női szervezet túlzott mennyiségben termel androgénhormont, ezáltal pedig gyakran elmarad a menstruáció, vagy rendszertelenül jelentkezik a vérzés. A PCOS szintén anovulációs ciklust okoz, amikor nem történik ovuláció, vagyis nincs peteérés. "Ennek a betegségnek a felderítése is hormonális kivizsgálást igényel" - fűzi hozzá a szakértő, és azt is elmondja, hogy amennyiben a vérzészavar a fő probléma, akkor antiandrogén fogamzásgátlót kell adni a betegnek, amely beállítja a ciklusát. Ha pedig gyermekvállalás a cél, akkor olyan gyógyszerekre van szükség, amelyek elősegítik a tüszőérést és serkentik is.

A betegségről ide kattintva olvashat bővebben!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.