Pajzsmirigy-alulműködés: mit ehetünk?

Bár a pajzsmirigy-alulműködés elsődleges terápiája a gyógyszeres kezelés, azonban igen sokat lehet tenni az állapot javulása érdekében megfelelő módon összeállított étrenddel is. Mit érdemes tehát ilyen esetben a tányérra tenni?

Feldolgozatlan ételek

Fogyasszunk minél több feldolgozatlan ételt, kerüljük viszont a túl sok finomított szénhidrátot, túlzott állati eredetű zsiradékot, grillezett vagy mikrohullámú sütőben készült ételeket, mivel ezek fokozhatják a szervezetben lévő gyulladást, így negatívan hathatnak a pajzsmirigy működésére is. Emellett érdemes tudni, hogy a pajzsmirigy-alulműködés (főleg az autoimmun eredetű) gyakran jár együtt cöliákiával . Amennyiben ennek felmerül a gyanúja, javasolt az orvosi kivizsgálás. Igazolt cöliákia esetén pedig mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, aki a megfelelő étrend összeállításában tud segíteni.

Mi válthatja ki a pajzsmirigy-alulműködést? Részletek itt.

Pajzsmirigyet támogató ételek

Vannak olyan ételek, amelyek bizonyítottan hozzájárulnak a szerv egészséges működéséhez. Ilyenek például bizonyos gyümölcsök (a bogyós gyümölcsök, eper, málna, szeder, áfonya, bodza), mivel ezek nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat, ezáltal képesek csökkenteni a gyulladásos folyamatokat és hozzájárulnak az immunrendszer működéshez. Fogyasszunk továbbá minél több friss zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, sovány fehérjéket, növényi eredetű olajokat, valamint omega 3-ban gazdag halakat ( lazac , makréla) és magokat (például lenmag, dió), ugyanis ezek szintén csökkenthetik a gyulladást a szervezetben. Ne feledkezzünk meg mindezeken kívül az olyan értékes fehérjeforrásokról sem, mint a hüvelyesek, a baromfihúsok és a tojás, valamint a D-vitaminban gazdag ételekről sem, mint a máj és a tej!

Az eperben lévő antioxidánsok segítenek a gyulladáscsökkentésben
Az eperben lévő antioxidánsok segítenek a gyulladáscsökkentésben

Vitaminok és ásványi anyagok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyes vitaminok és ásványi anyagok fokozottabb bevitele igen pozitív hatást gyakorol a pajzsmirigy működésére. Ilyen az A-vitamin, a B12-vitamin, a szelén, a cink és a jód. Ez utóbbival ugyanakkor óvatosan kell bánni, ugyanis vannak olyan pajzsmirigyzavarok, amelyeken csak ront a jód. Ezért mindenképp egyeztessünk orvossal a szedés megkezdése előtt - figyelmeztet Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Korlátozzuk a pajzsmirigy-gátló élelmiszereket

Léteznek olyan élelmiszerek is, melyek sajnos gátolják a pajzsmirigy működését, azáltal, hogy akadályozzák a jód felvételét. E téren említhető a káposzta, a kelbimbó és a brokkoli. Ha mégis megkívánnánk ezeket, akkor se fogyasszuk nyersen, helyette jó alaposan főzzük meg mindet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.