Október 31-én lép hatályba egy intézkedés Nagy-Britanniában, amely alapján a terhességmegszakítást végző és abortusz-tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó intézetek 150 méteres körzetében úgynevezett védőzónákat jelölnek ki. Erre azért van szükség, mert az ilyen épületek környékén gyakran zaklatják a pácienseket és a dolgozókat az abortuszt ellenző aktivisták.
Tilos minden „lelki bántalmazással felérő cselekedet”
Az említett zónákban tilos lesz bármiféle olyan cselekedet – például abortuszellenes szórólapok osztogatása –, amely befolyásolhatja az intézeteket felkeresők döntéseit terhességük megszakításáról és a klinikák egyéb szolgáltatásainak igénybevételéről, vagy bármilyen módon akadályozza őket mozgásukban – közölte a londoni belügyminisztérium. Tilos lesz emellett a védelmi övezeteken belül az intézmények látogatóinak és egészségügyi személyzetének zaklatása, vagy bármilyen egyéb, ellenük irányuló, lelki bántalmazással felérő cselekmény. A rendelet megsértői felső korlát nélküli pénzbüntetéssel lesznek sújthatók.
„A terhességmegszakítás a nők egyik alapjoga”
„A terhességmegszakítás és az ehhez kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele a nők alapvető joga Nagy-Britanniában. Így hát nem tűrjük tétlenül az érintettek zaklatását és megfélemlítését” – szögezte le Jess Phillips, a nők sérelmére elkövetett erőszakcselekmények elleni küzdelem irányításáért felelős belügyi államtitkár.
A klinikák körüli védelmi zónák kialakítását lehetővé tévő törvényt egyébként már tavaly májusban elfogadta a londoni parlament, de az akkori kormány még tervezett egy előzetes konzultációt az övezetek kijelöléséről. A júliusi parlamenti választások után hivatalba lépő kormány azonban most úgy döntött, hogy minden további halasztás nélkül, október végétől ki kell alakítani az egészségügyi intézmények körül ezeket a zónákat.
Bizonyos országokban és államokban csupán orvosilag indokolt esetekben engedélyezik a terhesség megszakítását. Mutatjuk, mit jelent ez pontosan.