Kiket érint a húgyúti fertőzés?
Az anatómiai viszonyok miatt többnyire a nőket - minden 5. nőnél évente egyszer előfordul ilyen betegség, de nem ritka, hogy férfiak is szenvednek tőle.
Mi az a húgyúti fertőzés?
Húgyúti fertőzés esetén a húgyúti rendszer valamely részén - húgyhólyag, húgycső, vese - elszaporodnak a kórokozó mikroorganizmusok, és gyulladás alakul ki. Alsó húgyúti fertőzésről akkor beszélünk, ha a húgycsőben és húgyhólyagban alakul ki a gyulladás, felső húgyúti fertőzésnél viszont már vesemedence-gyulladás is felléphet.
Okok
A fertőzést okozó kórokozók a gáttájékról és a hüvely környékéről bekerülnek a húgycsőbe, aztán a húgycsövön keresztül bejuthatnak a húgyhólyagba, férfiaknál a prosztatába. A húgycső és a felsőbb húgyutak megbetegedéséért legtöbbször az E.coli nevű baktérium a felelős: 10-ből 9 esetben.
Fokozottan veszélyeztetettek a cukorbetegek, az aktív szexuális életet élők, és azok, akik a kevés folyadékfogyasztás miatt vizeletpangástól küszködnek . További hajlamosító tényező a méh előreesése és a prosztata megnagyobbodása.
A nászutas cystitisről itt olvashat!
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
- szinte folyamatos vizelési inger
- kellemetlen, fájdalmas vizelés
- sötét színű, zavaros vizelet (esetleg lehet véres, gennyes is)
- alhasi görcsök
- a felsőbb húgyutak megbetegedése esetén: láz, hányinger, deréktáji fájdalom, rossz közérzet.
A gyakori, olykor fájdalmas, égő vizelés húgyúti fertőzést jelezhet
Hogyan előzhető meg a húgyúti fertőzés?
A kialakulás kockázata csökkenthető a következő 3 tippel:
1. Intim higiénia: kerüljük a lúgos, fertőtlenítő hatású szappanokat, mert ezek csak elpusztítják a szervezet saját védekező rendszerét, helyette válasszunk inkább pH-semleges szappant. Ezen kívül fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása WC-használat során, mert ez szintén csökkenti a fertőzés kockázatát.
2. Időjárásnak megfelelő öltözködés: hideg évszakokban tartsuk melegen az alhas és a derék tájékát derékmelegítővel, vagy öltözzünk úgy, hogy derekunk sose lógjon ki. Ezen kívül érdemes odafigyelni, hogy ne fázzon meg a lábunk, hiszen a lehűlt szövetekben könnyebben elszaporodnak a kórokozók.
3. Immunrendszer erősítése egészséges életmóddal: együnk vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálékot, sportoljunk, és próbáljuk meg elhagyni a káros szokásokat - hiszen minél erősebb az immunrendszerünk, annál jobb esélyekkel indulunk!
Fertőzés esetén
A húgyúti fertőzés természetes kezelése
- Tőzegáfonya: Gyógyhatását a 20. század elején fedezték fel, és mára egyértelmű a jótékony hatása a húgyúti rendszer fertőzéseinek megelőzésében, illetve kezelésében. Több kutatás világított rá arra, hogy a tőzegáfonya napi fogyasztása (2,5 dl gyümölcslé vagy kapszula formájában) csökkenti a húgyúti fertőzés kialakulásának kockázatát, lerövidíti a már meglévő betegség gyógyulási idejét, és mérsékli a fellépő kellemetlen tüneteket. Hatásossága abban rejlik, hogy megakadályozza a fertőzést okozó baktériumok letapadását a húgyúton.
- Kasvirág - echinacea: Egyre szélesebb körben válik közkedvelté, nemcsak immunerősítő, hanem fertőzésgátló hatása miatt is. Számos klinikai vizsgálat bizonyítja, hogy véd a bakteriális kórokozók, vírusok, gombák és egyéb kórokozó mikrobák ellen. Éppen ezért megfelelő eszköz a húgyúti fertőzések elleni harcban is: segíti a mihamarabbi gyógyulást, ugyanakkor a fertőzések megelőzésében is fontos szerepet játszik.