Ha a hüvelyflóra egyensúlya felborul
A hüvelyben lévő közeg alapvetően savas kémhatású, ami azért fontos, mert ilyen környezetben nem képesek elterjedni a különféle kórokozók. Ha azonban a hüvely természetes flórája lúgos irányba tolódik el, és megbomlik az egyébként ott élő hasznos és kártékony baktériumok egyensúlya, számtalan betegség (bakteriális vagy gombás fertőzés, hüvelyszárazság stb.) alakulhat ki.
Szerencsére az egészséges hüvelyflóra fenntartásához többféle módon is hozzájárulhatunk. Sokat számít például, hogyan állítjuk össze az étrendünket: ha bizonyos ételekből többet fogyasztunk, az intim zóna természetes egyensúlya kevesebb eséllyel borul fel. Mutatjuk, milyen finomságokat érdemes előnyben részesíteni.
Joghurt
Célszerű minél több joghurtot fogyasztani, ám nem mindegy, milyet: a hüvely egészsége szempontjából az élőflórás, illetve a probiotikus a legjobb választás. Ezekben a fajtákban ugyanis olyan jótékony baktériumok - például a bifidobaktérium, illetve a lactobacillus - találhatóak, amelyek segíthetnek a hüvely savas pH-jának a fenntartásában, ezáltal pedig hozzájárulhatnak a különféle betegségek kialakulásának csökkentéséhez.
Tőzegáfonya
A tőzegáfonyát a nők növényeként is szokták emlegetni, nem véletlenül: felfázás és nőgyógyászati fertőzések - például E. coli által okozott hüvelygyulladás - esetén szinte mindig része a kezelésnek. Magas antioxidáns-tartalmának, savas kémhatásának, valamint antibakteriális tulajdonságának köszönhetően hatékonyan veszi fel a harcot a kórokozókkal, csökkentheti a már meglévő betegség gyógyulási idejét és mérsékli a fellépő kellemetlen tüneteket.
Szója
Bár a szójáról sokat vitáznak a szakemberek, abban azért a legtöbben egyetértenek, hogy mértékletes fogyasztása egészséges. Főleg a hüvely szempontjából! A szójában, illetve a belőle készült termékekben, mint amilyen a tofu, sok fitoösztrogén található, ami kifejezetten hatásos hüvelyszárazság esetén. Ez a tünet egyébként leginkább változókorban jellemző; ha ilyenkor a hüvely nyálkahártyája is elvékonyodik, gyulladásos panaszok jelentkezhetnek.
Citrom
A savas kémhatású citrom szintén hozzájárul a normális hüvelyi pH fenntartásához, a benne lévő antioxidánsok pedig nemcsak megóvhatják a sejteket a szabad gyökök káros hatásaitól, de immunerősítőként is működnek, így segítenek a hüvelyben esetlegesen kialakuló betegségek leküzdésében.
Fokhagyma
Antimikrobiális és gombaellenes tulajdonságának hála elkerülhetjük az olyan, hüvelyben jelentkező problémákat, mint a viszketés, az égő érzés, a kellemetlen szag, a zavaró folyás, de a fokhagyma még a húgyúti fertőzések ellen is hatékony védelmet nyújthat. Mindezek mellett a citromhoz hasonlóan erősíti az immunrendszert, ami egy esetleges hüvelyi fertőzés esetén kiemelten fontos lehet.
Leveles zöldségek
Gazdagok E-vitaminban, magnéziumban, kalciumban, ezért nagyban hozzájárulnak a hüvely egészségéhez: a zöld színű leveles zöldségek erősítik a hüvely izmait, és mivel javítják a vérkeringést, csökkenthetik a hüvelyszárazság mértékét is. Igyekezzünk minél több kelkáposztát, spenótot, fodros kelt beépíteni az étrendünkbe!
Olajos magvak
Az olajos magvak , mint amilyen például a dió, a mogyoró vagy a mandula, remek omega-3-források, ennek révén pedig fontos szerepet vállalnak az intim zóna egyensúlyának fenntartásában. Kiegyensúlyozzák az ösztrogénszintet, és mivel védik a hüvely nyálkahártyáját, csökkenthetik a betegségek kialakulásának kockázatát. És ha ez még nem lenne elég, B-vitamin- és kalciumtartalmuknak köszönhetően a hüvelygyulladás megelőzésében is hasznosak lehetnek.