Hazánkban a nők mintegy 20 százaléka, kevéssé óvatos becslések szerint pedig minden nő találkozik élete folyamán minimum egyszer a rendellenes folyással, zavaró szaggal, kellemetlen (diszkomfort) érzéssel járó panaszokkal. A tüntetegyüttes mögött legtöbbször a közismert Candidát sejtik a laikusok, holott sokkal inkább bakteriális vaginózis (BV) áll a háttérben.
Megborult egyensúly
A BV a hüvely leggyakoribb betegsége, amelyet a hüvely természetes baktérium-egyensúlyának megváltozása okoz. Természetes körülmények között a hüvelyben különböző típusú baktériumok élnek, és az ún. lactobacillusok vannak jelen a legnagyobb számban, melyek tejsavat termelnek. A tejsav a hüvely normál, alacsony pH-értékének (pH 3,8-4,5) fenntartásáért felel, és ezáltal véd a fertőzésekkel szemben. Ha azonban az egyensúly felborul, és a tejsavbaktériumok száma lecsökken, akkor a pH-szint megemelkedik és a káros baktériumok is szaporodásnak indulhatnak. Ezt az állapotot nevezi a szakirodalom a bakteriális vaginózisnak.
A főbb tünetek a következők: szürkésfehér folyás, amelynek gyakran kellemetlen, halra emlékeztető szaga van. A Candidától ez is segíti megkülönböztetni, hiszen a gombás fertőzést elsősorban fehér, túrós folyás jelzi, mely ha újra és újra visszatér, inkább tejszerű, nem különösebben kellemetlen szagú.
A bakteriális vaginózisra jellemző, hogy a folyás intenzívebbé válik a menstruációt és a szexuális együttlétet követően, a kellemetlen szag pedig a szexuális együttlét közben válik még észrevehetőbbé. Ha a folyás mellett viszketést tapasztalunk, akkor is valószínű, hogy inkább gombaellenes kezelésben fogunk részesülni, a borzasztó égő, csípő érzés ugyanis szinte mindig gombát jelez.
Ijesztő név, de kezelhető panaszok
A bakteriális fertőzés miatt kialakuló tünetektől nem kell szenvedni, vagy házilag kísérletezni a gyógyítással, hiszen a Candidával ellentétben ez ellen az orvos által felírt antibiotikum, illetve tejsavat és glikogént tartalmazó, recept nélkül kapható hüvelygél lehet hatásos, a pontos diagnózis ismeretében.
Fő a megelőzés!
Ha nem akarunk gyakran kilincselni a nőgyógyásznál, és ezreket a gyógyszertárban hagyni az antibiotikumokra, akkor ügyelnünk kell minden olyan tényező kizárására, amely a későbbiekben a hüvelyflóra egyensúlyát veszélyeztetné. Figyelni kell a személyes altesti higiéniára, kerülni kell a gyakori irrigálást, és hajlamosít a bakteriális vaginózisra az is, ha gyakran élünk szexuális életet gumióvszer nélkül. Megelőzésképpen szintén alkalmazható a tejsavas, glikogénes hüvelygél.
A menstruációs higiénia is megemlítendő, az elhúzódó menstruációs vérzés ugyanis a pH-szintet is emeli. Ez idő alatt fokozottabb higiénés teendői vannak minden nőnek. A gyakori betét- és tamponcsere mellett cseréljünk többször alsóneműt, és különösen figyeljünk a végbéltájék tisztán tartására! A havibaj alatt - ha tehetjük - ne menjünk uszodába, strandra. A legfőbb aranyszabály a hétköznapokra pedig az, hogy ha bármilyen változást tapasztalunk a normál hüvelyi folyással kapcsolatban - akár az állaga, akár a szaga változzék is -, mindenképpen keressük fel orvosunkat!