A meddőségi kezelések sikerességét számottevően rontja, hogy az endometriózisban szenvedő betegek sok esetében túlságosan későn kapják meg a diagnózist. Márpedig ebben a betegségben Magyarországon becslések szerint kétszázezer nő is szenvedhet, és jelentős részük nem tud teherbe esni. Az egészségügyi tárca ezért orvos szakemberekkel és az érintett civilekkel közösen dolgozott ki egy új, endometriózisra vonatkozó szakmai irányelvet, amelytől a kormány a lombikkezelések hatékonyságának javulását várja – írja a HVG.
Négy évet is elvehet a kezelésből, mire kiderül a meddőség valódi oka
Az endometriózisban érintett magyar nők átlagosan hét-nyolc orvost is végigjárnak, mire kiderül, hogy ez a betegség okozza a fájdalmaikat, ez azt jelenti, hogy idehaza jelenleg négy év a diagnosztikai késedelem – mondja Salamon Adrienn, az Együtt könnyebb Női Egészségért Alapítvány elnöke. Az új protokoll célja pedig az, hogy a betegséget minél előbb felismerjék és kezeljék, ezzel egyúttal a meddőségi problémákon is segíteni lehet.
Előfordul, hogy a lombikprogramban részt vevő nők csak a sokadik próbálkozás után tudják meg, hogy az endometriózis miatt nem esnek teherbe. Emiatt az alapítványnál fontosnak tartják, a szakértőkkel egyetértésben, hogy még a meddőségi kezelések megkezdése előtt kiderüljön a betegség. A Humán Reprodukciós Igazgatóság által koordinált új meddőségi ellátórendszerben olyan szakambulanciák létrehozását tervezik minden megyei kórházban, ahol a meddőség okát keresik, vizsgálják, és javaslatot tesznek a kezelésre.
Cél, hogy egyértelmű legyen, mi a következő lépés
A lényeg, hogy az új szakmai irányelv ne csak egy elméleti dolog legyen, hanem egy működő rendszer, amelyben a betegek is pontosan tudják, hogy mikor mi történik velük, és hova kell fordulniuk. Ez most nem minden esetben egyértelmű – állítja Salamon Adrienn. Nyilván nem minden endometriózisban szenvedő nő szeretne gyermeket, de akik igen, azoknál minél előbb érdemes diagnózist felállítani és – amennyiben szükséges – operációval kezelni a betegséget, mert a műtéti eljárás nagyban segíti a későbbi teherbeesést.
Magyarországon jelenleg egyébként tíz állami és kilenc magánintézmény van, ahová a páciensek fordulhatnak, de várhatóan a kormányzat növelné a centrumok számát. A szaktárca az endometriózisra vonatkozó protokollt pár napja hagyta jóvá, de fontos megjegyezni, hogy a dokumentum olyan ajánlásokat és irányelveket tartalmaz, amelyek alapján lehetőség nyílik a területet érintő finanszírozási rendszer átalakítására is.