„Teljesen normális, hogy megváltozik a tested szülés után, ezzel együtt kell élned” – idézi a The Guardian Charlie Binghamet, akinek menstruációs fájdalmait sokáig nem vették komolyan.
Mi az, ami még normális?
Hogy mi tekinthető normális menstruációs fájdalomnak, erre nehéz válaszolni, mert a fájdalom szubjektív, mindannyian másképp éljük meg. „Minden, amit a fájdalomról tudunk, azon alapul, amit a beteg elmond nekünk” – mondta dr. Zoe Watson háziorvos, a Wellgood Wellbeing alapítója. A legtöbb nő a menstruáció ideje alatt tapasztal némi alhasi fájdalmat, ez általában hullámokban jelentkező görcsölésekkel jelentkezik. Akkor érdemes mindenképp erre odafigyelni, ha a fájdalomban valami változás áll be, például hosszabb vagy sokkal erősebb, mint korábban.
„Az olyan fájdalom, amely akadályoz a mindennapi tevékenységek elvégzésében, szintén további vizsgálatot igényel” – sorolta a szakember. Sok nő azonban nem kér segítséget, mivel úgy gondolják, hogy az általuk tapasztalt fájdalom normális. Van azonban ennek egy olyan szintje, ami már orvosi kivizsgálást igényel. Ha pedig ez megtörténik, az érintett kaphat segítséget és nem kell minden hónapban fájdalommal élnie.
A fájdalom erősödésének lehetséges okai
• Endometriózis: az erős menstruációs fájdalom mellett erre utalhat a szex közben, illetve vizeléskor fellépő fájdalom, illetve a véres vizelet a menstruáció ideje alatt.
• Adenomiózis: az endometriózis egy speciális típusa, ahol a szövet behatol a méh izmos falába, és szúró fájdalmat okoz a menstruáció alatt. Az adenomiózisra utalhat a nehéz és nagyon fájdalmas menstruáció mellett a megnagyobbodott méh, illetve a hasi duzzanat.
• Mióma: jóindulatú daganat a méh falában. Nagyra megnőhet, és az erős, fájdalmas menstruáció mellett okozhat még hasi duzzanatot, gyakori vizelést és székrekedést is.