Női tünetek, amelyektől jobb félni, mint megijedni

Laikusként sokszor nehéz megállapítani, mi az, ami normális, és mi az, ami akár egészségi probléma jele is lehet. Ezért is fontos, hogy gyanús intim tünetek esetén minél hamarabb nőgyógyászhoz forduljunk.

Szakemberek szerint a nőknek 15 éves koruktól kezdődően minden évben fel kellene keresniük a nőgyógyászukat, 21 év felett pedig évente át kell esniük egy alapos nőgyógyászati kivizsgáláson, beleértve a méhnyakrákszűrést is. De mi történik akkor, ha a két vizsgálat között merülnek fel olyan kérdések, amelyek bizonytalansággal, aggodalommal töltenek el minket?

Lehet, hogy a számunkra gyanúsnak tűnő tünet valójában teljesen természetes reakciója a testünknek, ahogy az is elképzelhető, hogy kezelést igénylő problémánk van. Ezt azonban csak úgy tudhatjuk meg, ha tanácsot kérünk a nőgyógyászunktól. Az alábbiakban összegyűjtöttük, melyek azok a női tünetek, amelyektől jobb félni, mint megijedni.

Hüvelyi vérzés

A két ciklus között jelentkező, úgynevezett köztivérzés a legtöbb nőnél nem jelez bajt, sokszor például a fogamzásgátló tabletta okozza. Amennyiben azonban a vérzés nagyon erős, vagy több napig tart, keressük fel a nőgyógyászunkat, mert kismedencei gyulladás, petefészekciszta, méhmióma, méhpolip vagy ritkább esetben rosszindulatú daganat is állhat a háttérben. Terhesség alatt szintén tapasztalhatunk hüvelyi vérzést, ami általában nem probléma, ugyanakkor jó, ha az orvos tud róla, mert így megbizonyosodhat arról, hogy nem vetélésről vagy méhen kívüli terhességről van szó.

Rossz napok a menstruáció előtt

A menstruációt megelőzően ingerlékenynek, feszültnek érezzük magunkat, fáj a fejünk, esetleg puffadunk, „kívánósak” vagyunk, érzékenyek a melleink? Ezek a premenstruációs szindróma, röviden PMS tünetei, amelyek a vérzés előtt 7-10 nappal jelentkeznek, és a vérzés kezdete után 1-2 nappal maguktól megszűnnek. Ha a tapasztalataink alapján arra gyanakszunk, hogy mi is érintettek lehetünk, célszerű orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, valóban a PMS magyarázza-e a panaszokat. A nőgyógyász felkeresése akkor is indokolt, ha úgy érezzük, nehezen bírjuk ezt a „minden bajom van” állapotot.

hasát fájlaló nő fekszik a kanapén
A PMS tünetei a vérzés előtt 7-10 nappal jelentkeznek. Fotó: Getty Images

Túlságosan fájdalmas menstruáció

Teljesen normális, ha a menstruáció idején érzünk némi fájdalmat, az azonban már nem, ha a vérzést kísérő görcsök olyan intenzívek, hogy képtelenek vagyunk miattuk elvégezni a mindennapi tevékenységeinket. Ezzel sajnos még mindig kevesen vannak tisztában, és inkább csendben szenvednek hónapról hónapra, mondván: „ a menstruáció ezzel jár”. A fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea) egyébként leggyakrabban endometriózisra utal, de előidézheti méhmióma, méhpolip vagy petefészekciszta is.

Erős menstruációs vérzés

Ha időnként komolyabban vérzünk, mint az megszokott, még nem kell aggódnunk. Amennyiben azonban az erős menstruációs vérzés tartóssá válik, valószínűsíthető, hogy valamilyen kezelést igénylő egészségi probléma áll a háttérben. Ilyen például a méhmióma, a méhpolip, a pajzsmirigy-alulműködés, a vese- vagy májbetegség, illetve a kóros vérzékenységgel járó állapot, a von Willebrand-szindróma.

Az orvosi szaknyelvben egyébként az erős menstruációs vérzésre menorrhagiának nevezik, és a következő jelek utalhatnak rá: a menstruáció nyolc napnál hosszabb ideig tart, és/vagy olyan erős vérzéssel jár, amely miatt egy-két óránként vagy még annál is gyakrabban kell tampont, betétet cserélni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rendszertelen menstruáció

Rendszertelen menstruációról akkor beszélhetünk, ha a ciklus rövidebb vagy hosszabb az átlagosnál. Ez azt jelenti, hogy az utolsó menstruáció első napjától a következő menstruáció kezdetéig eltelt idő kevesebb, mint 24 nap, vagy több, mint 38 nap. A menstruáció emellett akkor is rendszertelennek számít, ha a ciklus hossza hónapról hónapra több mint 20 napot változik.

Tinédzser lányoknál és premenopauzában lévő, azaz a menopauza felé közeledő nőknél normálisnak számít a rendszertelen menstruáció. Egyéb esetekben viszont ilyen tünettel nőgyógyászhoz kell fordulni. Bár a lehetséges okok között szerepelhetnek bizonyos élethelyzetek – tartós stressz, trauma, erős diéta, megerőltető sport –, de olyan betegségek is, mint a korai petefészek-kimerülés, a kismedencei gyulladás, a policisztás ovárium szindróma (PCOS), a prolaktinhormon túltermelődése (hiperprolaktinémia), az étkezési zavar és a pajzsmirigyprobléma.

Vérzéskimaradás

A menstruációs időszakok elmaradását a menopauza előtt amenorrheának nevezzük. Elsődleges a vérzéskimaradás, ha egy 16 éves lánynak még nem volt menstruációja, és másodlagos, ha egy nő korábban már menstruált, de három hónapja nincs vérzése. A nem terhességgel vagy szoptatással járó amenorrhea arra figyelmeztethet, hogy a petefészkekben valamilyen oknál fogva – például PCOS, étkezési zavar, stressz miatt – csökkent vagy leállt az ösztrogénhormon termelése. Mivel az ösztrogénhiány súlyos hatással lehet az egészségünkre, nem érdemes várakozni, hogy hátha visszatér a vérzésünk, hanem kérjünk mielőbb időpontot a nőgyógyászhoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.