A koraszülötteken kívül több száz gyermek születik ugyan időben, de például oxigénhiányos állapotban vagy valamilyen veleszületett fejlődési rendellenességgel. Így elmondható, hogy minden tíz-tizenegyedik gyermek valamilyen problémával jön a világra – mondta el Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese, Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója a közmédia Jónak lenni jó! című műsorában vasárnap.
Kifejtette, a várandóság időtartama 40 hét, akkor számít koraszülöttnek valaki, ha a betöltött 37. hét előtt születik. A koraszülöttek leggyakoribb szervi problémái a központi idegrendszert, a szemet, a tüdőt és a bélrendszert érintik, de az összes szervük éretlen. Kezdetben ezért segíteni kell a szervek működését kell: az újszülöttek sokszor lélegeztetőgépre kerülnek, gyakran táplálásuk is nehézséget okoz, és figyelni kell, hogyan alakul a központi idegrendszerük fejlődése.
Több mint negyedmilliárd forint gyűlt össze
A közmédia jótékonysági kampánya idén a Semmelweis Egyetem Alapítványon keresztül a koraszülött és a veleszületett fejlődési rendellenességgel élő gyermekeket segítő Semmelweis Fejlődéstámogató Központ komplex fejlesztésére gyűjtött az adományokat. A projekt célja, hogy megháromszorozódjon az ellátott gyerekek száma, és a jelenlegi 650-700 helyett mintegy 2 ezernek tudjanak ellátást biztosítani évente. A jelenlegi 3-5 éves korhatárt bővítve a jövőben 8 éves korukig szeretnék nyomon követni az egyetem klinikáin kezelt koraszülötteket és a veleszületett fejlődési rendellenességgel élőket.
Összesen több mint 260 millió forint gyűlt össze a jótékonysági akció során. „Egy családbarát környezetet képzeltünk el a Rókus kórház épületében, amely az egyetem tulajdona, és ahol Semmelweis Ignác is szülész-nőgyógyász professzor volt. Én azt hiszem, hogy ezzel az összeggel ezt a nagyjából 250 négyzetméternyi területet megfelelő infrastruktúrával felépítve remélhetőleg egy éven belül át tudjuk adni” – fogalmazott Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, az alapítvány kuratóriumának elnöke.