Szexuális úton terjedő betegségek
Chlamydia és gonorrea - mindkét betegség okozhat terméketlenséget, ráadásul egyik sem ritka a húszas éveikben lévő nők körében. Ezért is nagyon fontos, hogy mindig kizárólag megfelelő védekezés mellett éljünk nemi életet.
Szövethegesedés
Műtét vagy fertőzés következményeként is kialakulhat hegesedés a méh, a petefészek és a petevezeték szöveteiben. Ha ez kis mértékű, nem feltétlenül okoz terméketlenséget, de komolyabb esetekben a fogamzóképtelenség egyik kiváltó oka lehet.
Petevezeték-elzáródás
Gyulladás vagy nemi betegség okozhatja. Ha a petevezeték elzáródik , akkor ez már fiatal korban is nagy mértékben megnehezítheti a teherbeesést.
Endometriózis
Ez a betegség negatívan befolyásolhatja a méh, a petesejtek és a petevezeték működését is, jelentősen csökkentve a fogantatás esélyeit. Szerencsére ha időben felismerik, akkor kezelhető, így nem okoz végleges meddőséget.
Gyógyszerek
Ha átmenetileg is, de bizonyos gyógyszerek okozhatnak terméketlenséget, emellett a sugár- és a kemoterápia is hasonló mellékhatást fejthet ki.
Hormonális zavarok
Ha bizonyos hormonok, például a prolaktin szintje túl magas a szervezetben, akkor ovulációs problémákat okozhat, ami terméketlenséghez vezethet. Emellett a pajzsmirigy betegségei is lehetnek ilyen hatásúak, mivel hatással vannak a hormonháztartásra, ezáltal pedig a peteérésre és a menstruációs ciklusra is.
Súlyproblémák
Mind a túlsúly, mind a túl alacsony testsúly jelentősen csökkentheti a teherbeesés esélyét már a fiatal nőknél is, ezért aki babát szeretne, nagyon fontos, hogy súlya egészséges szinten maradjon.
Forrás: parentsociety.com