A közelmúltban bejelentett kormányzati demográfiai csomag lépései közt nem szerepelt a meddő párok helyzetén könnyítő intézkedés, a magánszolgáltatók kiszorítása viszont ezen a területen is megkezdődött - írja a hvg.hu
Anita története
A lap a témában megszólaltatta azt az elkeseredett 40 éves asszonyt, Anitát, akinek a levele két nap alatt bejárta az internetet. A nőt a múlt héten azzal utasítottak félévnyi várakozásra egy fővárosi meddőségi klinikán, hogy az állami támogatást elvonták, ezért nincs miből elvégezni a lombikkezeléseket. Pontosabban ha ő maga kifizeti a félmilliós nagyságrendű összeget (amihez még plusz legalább 250 ezer forintba kerülnek körülbelül a gyógyszerek), akkor magánúton hamarabb is sorra kerülhet.
Anita a hvg.hu-nak elmondta, hogy sok tízezer sorstársához hasonlóan ezt nem engedheti meg magának. Pláne, hogy az első lombikkezelés ritkán hozza meg a sikert, és még az OEP által támogatott eljárásban is legalább háromszázezer forintba kerül, mire a számtalan vizsgálat, magánrendeléses receptírás, illetve konzultáció, valamint a 70 százalékos tb-támogatással is nagyon drága hormonkészítmény kiváltása után eljut végre az "ingyenes" beültetéshez.
65 helyett 17
A nőt különösen az dühítette fel, hogy épp az időpontkérés reggelén hallotta az örömteli beszámolót a hírekben, hogy a kormány kibővíti a lombikprogram támogatását - nagyjából két órával azelőtt, hogy közölték a pofonnal felérő hírt a meddőségi centrum recepcióján. Az asszony később beszélt a saját orvosával is, a doktor elmondásából pedig az derült ki, hogy míg korábban havi 65 IVF-ciklusra volt támogatása, vagyis egymaga ennyi beavatkozást végezhetett el egy hónapban, addig ezt áprilistól 17-re csökkentették, és így járt az intézmény többi, kezeléseket végző orvosa is. Hozzá kell tenni: az orvos szerint az eredeti 65 helyett 165-öt is el tudtak volna végezni havonta, de csak 65-öt finanszírozott a társadalombiztosítás.
Ha akarunk, csináljunk
A kormány ambiciózus célkitűzéséhez - hogy évente 30 ezerrel több gyerek szülessen - Kaáli Géza professzor szerint a meddőségi intézetek nagyban hozzá tudnának járulni, ha a kormány igényt tartana erre.
"Ha akarunk gyereket, csináljunk gyereket" - adná ki szíve szerint a parancsot viccesen a Kaáli Intézet vezetője, aki összehasonlításképp felidézte , hogy az elmúlt években családtámogatásokra fordított nagyjából kétszázmilliárd forintból évente alig kétezerrel több gyerek született, míg ennek századából (!), kétmilliárd forintból is nagyjából ugyanennyivel több foganhatna meg, ha megduplázhatnák a jelenlegi 6000 támogatott kezelést.
A teljes cikket itt olvashatja el.