Az egészségügyi törvény 2006-óta lehetővé teszi, hogy egyedülálló nők is részt vegyenek lombikprogramban . Akkor módosították a korábbi rendeletet, amely csakis házastársi vagy élettársi kötelékben élő személyeknek engedélyezte az eljárást, "amennyiben bármely félnél fennálló egészségi ok miatt a kapcsolatból természetes úton, nagy valószínűséggel egészséges gyermek nem származhat".
Az egyedülálló nőket tehát fogadhatják a meddőségi klinikák, de csakis anonim donortól kaphatnak spermát, ismerőstől nem. Az egyedülálló vagy homoszexuális férfiak számára nincs ilyesfajta lehetőség továbbra sem, például azért is, mert a béranyaság nálunk tiltott. Feltétel az is, hogy a programba belépő nők igazoltan meddők legyenek. Ennek bizonyítása persze nem egyszerű, ha valaki nem él párkapcsolatban, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a "kreatív" törvényértelmezés mégis gyermekhez juttatja az elszánt szerencséseket.
Kiskapu itt is van
Ráadásul a jogszabály hagy egy kiskaput: egészséges egyedülálló nő is részesülhet embrió-beültetésben , ha azt az életkora indokolja. A törvényalkotó nem határozta meg pontosan, hány éves kor számít már kritikusnak a teherbeesés szempontjából, tehát az orvosok prognosztizálják (két szakvélemény szükséges), hogy fenyegetően közeledik-e egy adott személynél a fogamzóképtelen kor.
Ha valaki zöld utat kap, akkor ugyanolyan hormonkezelésen esik át, mint a párjukkal érkező nők, és a beavatkozás is ugyanúgy történik. (Nemcsak "lombik", tehát méhen kívüli megtermékenyítés jöhet szóba, hanem inszemináció - azaz méhbe fecskendezett spermainjekció - is amennyiben a megtermékenyülésnek nincs valamilyen egészségügyi akadálya, például petevezeték-elzáródás stb.)
Az élettársi vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élő leszbikus párok számára a törvény továbbra sem engedélyezi a mesterséges megtermékenyítést. Így ők csak a szabályok megszegése árán, magukat egyedülállónak vallva juthatnak gyermekhez: az élettársi vagy bejegyzett élettársi kapcsolat eltagadása ugyanis magán-, illetve bizonyos esetekben közokirat-hamisításnak minősül.
Kik lesznek az apák?
A magyarországi törvények értelmében a mesterséges megtermékenyítésekhez spermát szolgáltató donorok személye titkos. A potenciális apa kiválasztása számítógépes nyilvántartásból történik külső jegyek (testalkat, szemszín, hajszín stb.) alapján. Az ivarsejtek felhasználása során figyelnek arra, hogy egy adott adományozótól származó ténylegesen megfogant és világra jött utódok száma ne haladja meg a négyet.
Ki lehet donor? A jelölteknek többlépcsős kivizsgáláson kell keresztül esniük: spermaszűrésen , mikrobiológiai, andrológiai, szerológiai és pszichológiai vizsgálaton, vér- és vizeletteszten. A donor ivarsejtek genetikai állománya öröklődő betegségeket nem hordozhat. A nemi betegségeket is szűrik. A vizsgálatokat 6 hónap után megismételik, hogy megbízható eredményeket kapjanak.