A (JCEM) című szaklapban megjelent tanulmány szerint azoknál a nőknél, akiknél magasabb az anti-müllerián hormon (AMH) szintje, 2,5-ször magasabb a sikeres mesterséges megtermékenyítés esélye, mint azoknál, akik ugyanolyan életkorúak, ám ezen hormon szintje alacsonyabb a vérükben.
Az AMH-t korábban is használták, mint egy fontos tényezőt annak előrejelzésében, hogy mennyi petesejtje maradt egy nőnek. A mostani kutatás szerint azonban a hormon szintje a terhesség sikerességet és az élveszületés esélyét is előrevetíti.
A kutatásban 892 nő vett részt 2008 és 2011 között. Az alanyok összesen 1230 lombikeljárásban vettek részt. A hormonszintjüket még azelőtt megmérték, hogy elkezdték volna a lombikprogramot. A teherbe esés esélye azoknál volt a legjobb, akiknek az AMH-szintje 2.94 ng/ml fölött volt. Bár olyan értéket nem találtak, melynél lehetetlen a várandósság, az alacsony AMH-szinttel egyértelműen együtt járt a sikeres lombikeljárás csökkenése (például azoknál a hölgyeknél, akiknél az AMH-szint 0,2ng/ml alatt volt, az 53 kísérletből mindössze 18 embriótranszfer valósult meg és csak 3 egészséges gyerek született).
"A kisbabára vágyó nőknél mindenképpen érdemes megvizsgáltatni ennek a hormonnak a szintjét" - mondta dr. Thomas Brodin, az Uppsalai Egyetem orvosa, a kutatás vezető szerzője. "A magas hormonszint ugyanis azt jelenti, hogy nagyobb az esélye a teherbe esésnek. Ha pedig a mesterséges megtermékenyítésen részt vevőknél magas a hormonszint, akkor nagyobb az esélyük arra, hogy a petesejtekből egészséges embriók fejlődjenek."