A Pekingi Egyetem és a Harvard Egyetem közös kutatásából kiderül, hogy az egészséges embriókat kimutató új szűrővizsgálat legalább 60 százalékra növelheti a mesterséges megtermékenyítések sikerarányát. Az eljárás Kínában végzett kísérletei az idősebb nők számára is reményt adhatnak.
Mi az az IVF?
In vitro megtermékenyítés (IVF, in vitro fertilizáció) során a nő petesejtjét és a férfi hímivarsejtjét Petri csészében egyesítik, majd beültetik az édesanya méhébe. A mesterséges megtermékenyítés sikerarányának maximalizálása érdekében több szűrővizsgálatot is végeznek, hogy a beültetéshez kiválasszák a legegészségesebb embriót. Ezek a módszerek gyakran a fejlődő embrió sejtjeinek eltávolításával járnak, és nem mindig mutatják ki az összes genetikai rendellenességet.
Mit tud az új, sikerességet fokozó módszer?
Az önkéntes donoroktól származó 70 megtermékenyített petesejten vizsgált új módszer a sejtek maradványainak, az úgynevezett poláris testeknek a korai embrióból történő eltávolításán alapul, amelynek teljes genetikai kódját elemzik.
A szakfolyóiratban közzétett kutatás vezetője, Jie Qiao, így összegezte az eredményeket: "Elméletileg, ha tökéletesen működik, ezzel a módszerrel megduplázhatjuk a mesterséges megtermékenyítés sikerarányát a jelenlegi 30-ról 60 százalékra, vagy akár még többre."
Az új szűrővizsgálat a többszöri sikertelen mesterséges megtermékenyítésen átesett nőknek lenne a leghasznosabb, és javítaná a mesterséges megtermékenyítés sikerarányát , különösen az idősebb nőkben.