A válasz rendkívül egyszerű. Minden egyes nőknek véges számú petesejt áll a rendelkezésére, és idővel ezek egyszerűen kifogynak belőle.
A nők petesejtjei még akkor képződnek mikor magzatként a méhben tartózkodnak. A terhesség huszadik hetében nagyjából ötmillió petesejt található a magzatban, és ez a maximum, hiszen a továbbiakban új petesejtek nem már termelődnek.
Egyelőre ismeretlen okok miatt ennek a rengeteg petesejtnek mintegy kétharmada a következő hónapok során elhal, így a születés idején mindössze 500 ezer - 1 millió petesejtből áll a készletük. De ezek közül egy menstruációs ciklus során általában csak egy válik alkalmassá a hímivarsejttel való egyesülésére.
Megoldást jelenthet a mesterséges megtermékenyítés, de az csak egészséges petesejtnél működik, petesejtet gyógyítani nem lehet vele, és a tapasztalatok szerin míg 38 éves kor alatt a próbálkozások 30-45 százaléka sikeres addig 42 éves kor felett az eredményesség már csak 10 százalékos.
A petesejt-fagyasztás is működőképes, de a veszteségek itt is nagyok, hiszen mindössze a lefagyasztott peték feléből lehet életképes embrió. Az őssejtkutatás ugyan jó eredményekkel szolgál, de az orvostudomány e téren még gyerekcipőben jár, így időre van szükség, míg megfelelő eljárást dolgoznak ki, hogy a szavatolni tudják a nők peteellátását .
Forrás: sciencealert.com