"A lombikbébiprogrammal az a probléma, hogy nem a férfi és a nő természetes kapcsolatában fogan meg az élet, ráadásul pluszmegfoganások is történnek mesterséges körülmények között. A többi embriót vagy lefagyasztják és félreteszik, vagy elpusztítják. A mesterséges megtermékenyítés nem elfogadható a Katolikus Egyház számára" - nyilatkoztatta ki Veres András, akinek véleménye, hogy bűnt követ el, aki részt vesz a programban. "Attól függően, hogy mennyire volt tudatos részéről a döntés, ennek mértékében a bűne súlyosabb vagy kevésbé súlyos."
2017 júniusában számoltunk be arról, hogy a kormány a lombikprogram támogatásának kiterjesztéséről döntött, hiszen idehaza a párok mintegy 25 százaléka küzd nehézségekkel a gyermekvállalás terén. A változtatásokkal, amelyekről itt írtunk bővebben , előreláthatóan sok ezerrel több gyermek születhet meg Magyarországon. Így persze nem meglepő, hogy a kormány álláspontja továbbra is az, hogy a lombikprogram a gyermektelen párok számára óriási lépést jelenthet, hiszen megadhatja számukra a gyermekvállalás lehetőségét, örömét akkor is, ha meddőségi problémákkal küzdenek. Ezt Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár mondta az MTI-nek, majd hozzátette, hogy nem lehet elítélni azokat a párokat, akik ilyen megoldást választanak a gyermekvállalás érdekében.
Kitolódó gyermekvállalás
"Az egzisztenciális kényszer miatt a nők és a férfiak jóval később, túl az optimális biológiai koron vállalnak családalapítást. Mivel a női meddőség 70%-a stresszeredetű, 30 év felett a dolgozó nők, akiknek diplomát is kellett szerezniük előtte a megélhetéshez, pszichésen már túlságosan leamortizálódtak ahhoz, hogy könnyedén teherbe tudjanak esni" - véli a szakértő, akinek kijelentésével Dr. Petróczi István nőgyógyász is egyetért.
"Napjainkban a nők továbbtanulnak, karriert csinálnak, utána akarnak babát. Viszont a rengeteg stressz miatt a peteérés károsodik, ezért 40 éves korra előrejött sokuknál a klimax, amikor a petefészek működése leáll. Nehezítő tényező ma a párkapcsolatok zavara is: sok a magányos nő és férfi, ha pedig nincs kapcsolat, nincs kinek szülni. Régen nem volt ennyire gyakori a magányosság" - állítja a szakértő, aki szerint ha aztán kisüt a nap, és lesz kinek és hová szülni, akkor sokszor azért nem megy, mert baj van a fogamzóképességgel. (Ez a férfiakra is vonatkozik.) "Ilyenkor jön a nőgyógyász, és a társszakmákkal együttműködve megpróbál babát összehozni a 2x20 éves párnak. Ez sokszor gyógyszeres segítséggel is sikerül, de a legfelső lépcsőfok a lombikozás."
Korai klimax
"Fiatalon rengeteg 49 éves nő szülését vezettem. Ők gyógyszer nélkül, természetes módon fogantak. A klimax akkoriban 60 éves kor körül jelentkezett. Ma a 35 éves nők sokszor csak bonyolult kezelés után lesznek anyukák, 40 éves korban pedig ott a klimax" - mondta a Házipatika.com kérésére Dr. Petróczi István, aki szerint a hölgyeknél két gond van. "A nő egy biológiai csoda. Nem évente egyszer (mint az eredeti prototípusban, az egyszerű emlősökben), hanem minden hónapban lefut valamelyik petefészkében egy nagyon bonyolult , hormontermeléssel összekapcsolt folyamat, a peteérés. Ezért nem évente egyszer, hanem bármelyik hónapban megfoganhat. Azonban ami bonyolult, az sajnos könnyen meg is hibásodik. Ez a meddőség.
A másik nagy hibalehetőség, hogy a nőknél nem folyamatos a petetermelés. Születésekor körülbelül 400 000 petesejtjük van , ez az állomány viszont öregszik az évek múlásával, és minden menstruációs ciklusban, a peteérés során fogy. Vagyis a nőknél van egy időablak, amelyen belül anyukák lehetnek. Ha ezt túllépik, a peteérés megszűnik, és jön a meddőség és a klimax."
Spermagondok
Statisztikailag az összes meddőség kb. 40%-a férfi , 40%-a női eredetű, az esetek 20%-ában pedig mindkét félnél kimutathatóak problémák. A fejlett országokban a párok körülbelül 10-15%-a szenved fogamzóképesség-zavarban, vagyis a meddőség hat párból körülbelül egyet érint. A meddő párok mintegy 40 százalékánál tehát a férfi a terméketlenség okozója, vagyis az urak jóval gyakrabban állnak a gyermekáldás útjában, mint régebben gondolták. Korábbi cikkünkből kiderül, hogy ennek négy fő oka van. A hipotalamusz vagy az agyalapi mirigy betegsége (1-2 százalék), ivarmirigy-rendellenesség (30-40 százalék), a spermiumok tovahaladásának zavara (10-20 százalék), vagy pedig ismeretlen okok (40-50 százalék). Magyarán az esetek mintegy felében sosem derül ki, hogy miért nem jön össze a gyerek - vagyis még sok kutatásra van szükség ezen a területen.
"A férfiak ivarsejt-termelése a serdülő kortól az idős korig folyamatos, és nagyon ötletesen külön vannak az ivarsejtet és a nemi hormont termelő sejtcsoportok. Persze, lehetnek azért gondok, de ezek többségben jól kezelhetőek" - fűzte hozzá Dr. Petróczi István, és hozzátette, hogy szerinte a lombik a gazdagok sportja.
"A gazdagok sportja, mert államilag kevés helyen végzik, és hosszú várólista van. Emellett nagyságrendileg havi félmillió forint a gyógyszerköltség, amit az állam csak részben támogat. A magánintézményekben pedig a beavatkozásért is fizetni kell. Ráadásul a sikeresség 40% körül van, vagyis sokszor egy próbálkozás kevés. Általában a harmadik-negyedik nekifutásra jön össze a baba.
Ha nincs spermium vagy petesejt, akkor nagy baj van, mert - szemben a vérsejtekkel - az állam a törvényekkel gyakorlatilag lehetetlenné teszi az ivarsejtdonációt. Akiknél Magyarországon ez a helyzet, lemondhatnak a gyermekáldásról. (Mivel csak a már gyermekkel rendelkező testvér adhat ivarsejtet.) Külföldön ezzel szemben sperma- és petesejtbankok működnek, onnan lehet genetikailag kifogástalan ivarsejtet kapni a beültetéshez. Sőt a lombikban megtermékenyített, de be nem ültetett petesejteket sem dobják ki. Ha a pár lemond róla, más meddő párnak adják."
Dr. Elek Csaba is egyetért azzal, hogy a lombik hatalmas üzlet, a rendszer pedig több sebből is vérzik. "A lombikbébi korunk egyik legjobb egészségügyi biznisze. A végrehajtott beavatkozásoknak körülbelül 2/3-a indokolatlan. A meddőség nem betegség , hanem ezernyi betegség egyetlen tünete. Az alapbetegséget kell meggyógyítani, és akkor a 'gyerekcsináláshoz' nincs szükség orvosra.
A meddőség oka sok esetben olyan veszélyes betegség, amelyben akár meg is lehet halni. Lombikkal ezt a veszélyt nyilvánvalóan nem lehet megszüntetni."
A szakértő elmondta, hogy amennyiben a klérus a szavát az indokolatlan beavatkozások ellen emelte volna fel, akkor teljesen igaza lenne. De nem ezt tette, hanem "általában" ítélte el a meddőség eszközös gyógyítását, ráadásul önmaguk által kreált és erősen sántító érvek alapján. Ezzel azonban csak még tovább fokozza a párok bűntudatát és szorongását, amivel még inkább rontja a nők fogamzóképességét. Ez maga a bűn, és persze azok az ipari méreteket öltő felesleges beavatkozások, amikből paloták egész sora épül minden évben."