Tudományos munkák sora született már arról, hogy a mozgás milyen súlyos betegségek kialakulásának kockázatát csökkenti, a depressziótól a szívbetegségeken át bizonyos ráktípusokig. De arról már kevesebben publikáltak, hogyan hat akár egyetlen edzés az idősek tudatára és memóriájára. Egy amerikai tudóscsoport azonban épp ezt vizsgálta a közelmúltban.
Az Iowai Egyetem professzorai 34 olyan idős embert (60 és 80 éves kor közöttieket) vontak be munkájukba, akik egészségesek voltak ugyan, de nem mozogtak túl gyakran. Az alanyoknak kétszer húsz percet kellett tekerniük szobabiciklin - az első etapban könnyű, a másodikban már számukra kissé megerőltető fokozaton. Minden edzés előtt és után agyi képalkotó vizsgálatokon és memóriateszteken vettek részt az alanyok.
A tudósok összességében azt látták, hogy a biciklizéssel töltött idő után egyes alanyoknál az "emlékközpontnak" is nevezett hippocampusban jelentős változások zajlottak le: a terület egyrészt sokkal aktívabbá vált, másrészt javult ennek kapcsolata a parietális és prefrontális kéreggel is, ami az emlékezés és a tudat szempontjából fontos. Az alanyok a memóriateszteken is jobban teljesítettek - az eredmények viszont nem voltak tartósak.
Mi változik, ha 50 percre nő az edzésidő?
A kísérlet második részében a tudósok arra kérték a résztvevőket, hogy három hónapon át heti három alkalommal 50 percet szobabiciklizzenek . Két csoportot jelöltek ki a szakemberek: az egyikben mérsékelttől megerőltetőig változtak a nehézségi fokozatok, a második csapatba sorolt alanyoknál viszont csak könnyű edzéseket kértek.
A szakértők ugyanúgy végeztek memóriateszteket, és képalkotó folyamatokkal is megnézték a résztvevők agyát az edzések előtt és után, mint a 20 perces edzéseknél. Azt tapasztalták, hogy bár itt is mutatkozott javulás, ez szintén csak ideiglenes volt, illetve nem volt jelentősebb, mint az előző kísérletben teljesített 20 perces szobakerékpározás után.
Forrás: sciencedaily.com