Szakértők szerint az egészséges 60 év felettieknek heti 150 perc mérsékelt intenzitású kardioedzést érdemes végezniük. Ez olyan fizikai aktivitást jelent, amely megemeli a szívritmust , de amely mellett még képesek vagyunk beszélni - viszont például énekelni már nem tudnánk.
A legjobb edzésformák
Az egyik legjobb és mindenki számára elérhető, ilyen jellegű mozgásforma a séta . Érdemes először egy napi, illetve heti lépésszámcélt kitűzni, és ha azt már több hónapon át teljesíteni tudtuk, akkor emelni a sebességet vagy a lépések számát, esetleg sík terep helyett emelkedőket választani. Szintén jó ötlet az úszás, illetve a vízi aerobik: mindkettő alaposan átmozgatja a testet és az izmokat anélkül, hogy felesleges terhelést róna az ízületekre.
A közepes intenzitású edzésformák közül az egyik legjobb a kerékpározás , de csak olyanoknak javasolt, akiknek nincsenek egyensúlyproblémái. Idősebb korban érdemes rekumbens (fekvő) kerékpárt használni, mivel azzal sokkal kisebb a sérülések veszélye. A túrázás szintén remek, ilyenkor érdemes speciális túrabotokat használni idősebb korban. Nagyon hasznosak lehetnek még a kifejezetten a szenior korosztálynak tartott csoportos táncórák is.
A magas intenzitású edzésformákkal 60 éves kor fölött érdemes óvatosnak lenni, mivel komoly terhelést rónak a szívre. Ha valakinek ebben a korban megfelelő az erőnléte, illetve a fizikai állapota az ilyesmihez, például a futáshoz, akkor heti szinten 75 percnyit javasolnak a szakemberek. A futás helyett remek alternatíva az ellipszistréner, amely kíméli az ízületeket. Ami még fontos, hogy a kardioedzések mellett érdemes rendszeresen súlyzózni is, hogy a vázizomzat stabilitását megőrizzük, illetve megakadályozzuk az anyagcsere túlzott lelassulását.
Forrás: livestrong.com