A tudomány mai állása szerint kétféle izommemória létezik. Az egyik típus a neurológiai, ami egy megtanult tevékenység felidézéséhez kötődik, ez jobban kapcsolódik ahhoz a jelenséghez, amikor úgy tűnik, hogy izmaink emlékeznek bizonyos mozdulatokra. Jó példa erre a biciklizés, amit a mondásnak megfelelően tényleg nem lehet elfelejteni. Aki gyerekkorában megtanulta, annak több évtizednyi kihagyás után sem jelent gondot az egyensúly megtartása, a pedálok tekerése – írja a CNN.
A biciklizés mozdulatai idegpályákat hoznak létre az agyban
Ám nem azért tudsz biciklizni vagy zongorázni, mert a lábadban vagy az ujjaidban lévő izmok megjegyezték a szükséges mozdulatokat, ez ugyanis a központi idegrendszerben történtő motoros tanulásnak köszönhető. Bizonyos mozdulatok folyamatos ismétlésével az agyad és a gerincvelőd – együtt és egymástól függetlenül is – erős és hatékony idegpályákat hoz létre, amelyek a megfelelő jeleket továbbítják az aktiválandó testrészhez. Ez a fajta izommemória azt is jelenti, hogy az agynak már nem kell annyit gondolkodnia a mozgásról.
Ez történik az izmaiddal, ha sokáig nem használod őket
Az izommemória másik típusa, a fiziológiai a tényleges izomszövet újranövekedéséhez kapcsolódik. Ennek megértése hozzásegíthet például, hogy egy hosszabb kihagyás után újrakezdhess egy fitneszprogramot. Az izommemória fiziológiai oldala az elvesztett izomzat gyors visszanyerésének képességével kapcsolatos. Ez gyakran megfigyelhető azoknál, akik gyakran járnak edzőterembe, majd hosszabb szünetet tartanak a rutinjukban. Bár az inaktivitásuk miatt elveszíthetik az izomtömegük egy részét, az jellemzően gyorsabban tér vissza, mint amikor először nekiálltak azt felépíteni.
De mégis mennyi időre hagyhatsz ki egy tevékenységet, és várhatod el, hogy az izmaid – vagy az agyad – könnyedén újra aktiválódjanak? Erre sincs egyértelmű válasz. Függ a genetikától, az alvási szokásoktól, a különféle stresszmechanizmusoktól, de számít az étrend is. Azt azonban tudjuk, hogy minél régebb óta vannak bicepszeid, azok annál lassabban tűnnek el az inaktivitás hatására, és annál gyorsabban térnek vissza, ha újra elkezdesz edzeni.