Az ősi indiai eredetű jógát régóta tanulmányozzák a tudósok, és több kutatás is foglalkozott az egészségre gyakorolt kedvező hatásaival. Egy adatelemzésen alapuló tanulmány szerint a jóga pozitív hatásai felérnek a hagyományos mozgásformákéval, mint amilyen a futás, a gyaloglás vagy a kerékpározás.
A jóga így hat ránk
A rendszeresen jógázóknak alacsonyabb volt a testtömegindexe, a vérnyomása, a koleszterinszintje, a testsúlya és a percenkénti pulzusszáma is. Ezek legalább olyan mértékben csökkentek, mint azoknál akik rendszeresen kerékpároztak vagy kocogtak.
"Az eredmények azért is jelentősek, mert a jóga nyújtotta előnyöket, illetve a pozitív hatásokat azok is élvezhetik, akik nem tudnak vagy nem akarnak hagyományos aerob jellegű mozgásformákat végezni" - írták a tanulmány szerzői a European Journal of Preventative Cardiology című szaklapban.
A jóga épp olyan jót tesz, mint az aerob mozgásformák
A szakemberek szerint a hatás elsősorban a jóga stresszcsökkentésben játszott szerepének köszönhető. "A jóga kardiovaszkuláris rendszerre gyakorolt pozitív hatásaira vonatkozóan egyre több bizonyítékunk van, ám ezek pontos fiziológiai okát még nem találtuk meg. Azonban az eredményeink azt sugallják, hogy a jóga rendkívül hatásos fegyver lehet az egészségünk megőrzéséért folytatott harcban" - mondta Myriam Hunink professzor, a tanulmány vezető szerzője.
A szerzők szerint a kutatások alapján kijelenthető, hogy a jóga költséghatékony és hatásos mozgásforma, melyet azok is képesek végezni, akiknek már van valamilyen diagnosztizált szívbetegsége, az idősebb korosztályba tartozók, az ízületi fájdalmakkal küzdők, vagy azok , akiknek nincs elég állóképessége egyéb sportokhoz.