A jógázás egyre népszerűbb a fiatalok és az idősek körében egyaránt. Sokan feszültségoldó vagy állóképesség-növelő hatása miatt választják ezt a mozgásformát. Ezek mellett azonban még számos előnnyel jár, ha rendszeresen jógázunk.
Csökkenti a vérnyomást
A jóga hamar megtanít minket az úgynevezett jógalégzésre, ami segít megnyugodni és befelé fókuszálni. A mély, hosszú lélegzetvételek azonban a vérnyomás csökkentéséhez is hozzájárulnak. Rendszeres jógázással már néhány hónap elteltével átlagosan ötpontos csökkenést érhetünk el a vérnyomásértékekben, ami a szív- és érrendszer egészségére is jótékonyan hat.
Segít leküzdeni a stresszt
A stressz mindannyiunk életének része, de azt is tudjuk, hogy tartósan nem tesz jót nekünk. A stressz hatására ugyanis felgyorsul a szívverés, megemelkedik a vérnyomás és fokozódik a szervezetben a stresszhormonok termelődése. Ez a kombináció pedig összességében a szív- és érrendszer egyik legnagyobb ellensége.
Azonban míg a stressz a "küzdj vagy menekülj" fiziológiai reakciót aktiválja, a jóga épp ellenkezőleg hat ránk. Segít kialakítani a "relaxációs választ", vagyis nyugodtabban fogunk reagálni stresszhelyzet vagy erős érzelmek esetén.
Egész életmódunkra hatással lehet
Egy 2012-es felmérés szerint a jógázók több mint 80 százaléka állította, hogy kedvenc mozgásformájuk csökkenti a stresszt, és körülbelül kétharmadukat motiválta még rendszeresebb sportolásra. Tízből négy ember pedig egészségesebben is kezdett étkezni a rendszeres jógázás hatására. Ez a mozgásforma tehát összességében az életmódbeli döntések meghozatalában is segít, ami hozzájárulhat a szívbetegségek kockázatának csökkentéséhez.
Megváltoztatja az életszemléletünket
Arra irányuló kutatásokat is végeztek már, hogy a magasabb célokért dolgozó, kevésbé anyagias embereknél kisebb a szívroham, a stroke és egyéb szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázata. A jóga segíthet ilyen "nagyobb célokat" találni, hiszen a rendszeresen jógázók nemcsak nyugodtabbá válnak, hanem idővel spirituálisabbak és nagylelkűbbek is lesznek.
Jó tanácsok kezdő jógázóknak
A legfontosabb, hogy kezdő csoportot válasszunk (különösen 65 éves kor felett), és jóga mind a négy pillérére - a testtartásra, a légzőgyakorlatokra, a mély relaxációra és a meditációra is - megfelelő hangsúlyt fektessünk. Könnyen lehet, hogy kitartó próbálkozásra lesz szükségünk a nekünk legmegfelelőbb jógaoktató és jógatípus megtalálásához, de gondoljunk arra, hogy ez épp olyan, mint az autóvásárlás. Ott sem első látásra választunk, hanem körülnézünk, kipróbáljuk a nekünk tetsző kocsikat, időt és energiát nem sajnálva - így találjuk meg végül azt, amelyik hosszú távon is a legjobban szolgálja majd igényeinket.
Forrás: health.harvard.edu