Aki rendszeresen fut, előbb vagy utóbb meg fog sérülni, még akkor is, ha betartja az edzői tanácsokat. A fájdalom minimalizálása és a futásból származó előnyök maximalizálása természetesen megkívánja a sérülések megfelelő gyógyítását. Az alábbiakban sorra vesszük a leggyakoribb sérüléseket és hozzájuk tartozó, elfogadott kezeléseket.
Futótérd
A futótérd általában akkor alakul ki, ha valaki rendszeresen fut kemény felületen, például betonon vagy aszfalton, de a lejtőn lefelé való futás, az izmok kiegyensúlyozatlansága, a gyenge csípő mind hozzájárulhatnak e sérülés megjelenéséhez. A súrlódó, ütéseket kapó térdporc irritációja odáig fokozódhat, hogy a fájdalom már megakadályozza a futást.
Ha a térdben nagy fájdalom jelentkezik először is csökkenteni kell a futásteljesítményt, vagy érdemes kihagyni pár napot, hogy a szervezet saját maga hozhassa helyre a sérülést. A kezelés szükség esetén kiegészíthető gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedésével és szigorúan betartott jegeléssel. A futótérd újbóli kialakulását úgy lehet megelőzni, hogy kerülni kell a lejtőn lefelé való futást, illetve puhább felületeken kell futni. A lábizmok és a csípő megerősítése is segíthet elhárítani e sérülés létrejöttét.
Futás közben a térdünk is megsérülhet
Sípcsont körüli fájdalom
A sípcsont körül megjelenő fájdalmakkal elsősorban azok a futók szembesülnek, akik csak nemrégiben kezdték el ezt a sportot vagy hosszabb kihagyás után térnek vissza, esetleg túlsúlyosak . A fájdalmat (amely a sípcsont körül bárhol megjelenhet) az okozza, hogy a környező izmokban a hirtelen terhelés miatt mikroszakadások következnek be. Rosszabb esetben a túlterhelés miatt maga a csont is sérülhet, hajszálrepedés keletkezhet benne, ami a csont fájdalmas megdagadásával jár.
Kezelése
A kezelés kezdetén a jegelés és a láb felpolcolása segíthet, továbbá a gyulladáscsökkentők a duzzanat lelohasztására. De mindenképpen pihentetni kell a fájós lábat. Érdemes kihagyni egy-két hetet, hogy a sérülés gyógyulni tudjon, majd csak fokozatosan szabad ismét edzésbe állni. A teljesítményt heti 10 százalékos növeléssel érdemes fokozni. Kulcs a megfelelő futócipő megtalálása. Ha a gondos házi ápolás ellenére a fájdalom megmarad, a legjobb orvoshoz fordulni.
Achilles-ín gyulladás
Az Achilles-ín a sarkat köti össze a lábszár izmaival. A tünetek közé tartozik a sarokhoz közeli duzzanat és fájdalom, ami néha kifejezetten éles is lehet. A gyulladásnak sok oka lehet, többek között a túlhajtott futásteljesítmény, a túl gyors tempó, a rossz cipő viselése, a keskeny lábizmok és a lúdtalp.
Kezelése
Az Achilles-ín gyógyulása olykor nagyon lassú, mert a vér áramlása e területen minimális. Ezért különösen óvatosan kell mozogni egy ilyen sérülésből való felépülés során és után, mert a gyorsan visszatérő terhelés komoly újrasérülési kockázatot hordoz. Csak annyit szabad mozogni, hogy a fájdalommentesség megmaradjon, bokarögzítőt, a lábat megtámasztó cipőt érdemes viselni. Ha már megjelent a kellemetlen érzés, akkor gyulladáscsökkentők, a pihenés, a jég és a felpolcolás segíthet. A sérülés visszatérését a lábizmok erősítésével, nyújtással és a teljesítmény óvatos fokozásával lehet elkerülni.
ITBS, azaz az iliotibiális szalag sérülése
Az iliotibialis szalag a térd külső oldalán fut, a csípőt köti össze a térddel. Ennek gyulladása akkor következhet be, amikor a futásteljesítmény növelése túl gyorsan következik be, különösen lejtőn lefelé haladás közben. De a gyenge csípő is az okozója lehet.
Kezelése
Az izmok gyengéd masszírozása sokat segíthet. A négyfejű és a combhajlító izmok együttes masszírozása, egy puha masszázshengerre való fellazítása enyhíti a fájdalmat. A gyulladást jég és gyulladáscsökkentők alkalmazásával lehet visszaszorítani. A sérülés újbóli megjelenése a csípő, a négyfejű izmok, a lábhajlító izmok és a farizmok erősítésével, nyújtásával kerülhető el.
Talpi ín (bőnye) gyulladása
A legnagyobb terhelésnek a talp van kitéve futáskor, hiszen a sarok és a lábfej közötti szöveteknek kell eloszlatniuk a test rájuk nehezedő teljes nyomását. Azoknál, akiknek a lábboltozata túl magas vagy túl alacsony, még nagyobb a terhelés, ugyanis a szalagok jobban megnyúlnak, azaz fokozottan ki vannak téve a talpi sérülésnek, amely többnyire a szövetekben keletkező mikroszakadás. Ezek különösen a bemelegítés elején okoznak komoly fájdalmat, ami a bemelegedéssel enyhül. A sérüléshez a rosszul megválasztott cipők is hozzájárulhatnak.
Kezelése
Ahhoz, hogy elmúljon a fájdalom a nyújtás és az erősítés kombinációja ajánlott. De amíg el nem múlnak a tünetek, érdemes csökkenteni a futásadagot, vagy szüneteltetni a futást. A bőnye gyulladása elég makacs, súlyos esetben lehet, hogy csak műtét segít rajta. Ezért megfontoltan kell várni a felépülést. A sérült rész masszírozásához jó módszer egy teniszlabdát a földön a talppal görgetni. Ha a probléma a kezelés ellenére is fennmarad, meg lehet próbálni a cipőbe egy kis extra párnát, betétet elhelyezni. És persze jó kikérni szakorvos tanácsát is.
Forrás: Healthline.com