Mutatjuk, milyen mozgásformát tanácsos választani azoknak, akik krónikus fájdalommal küzdenek.
Úszás
Az úszás alacsony intenzitású mozgásforma, amely kíméli az ízületeket, emellett erősíti az izmokat, és segít, hogy rugalmasak és hajlékonyak maradjunk. Arra ügyeljünk, hogy a mellúszást és a pillangóúszást érdemes kerülni, ha a hátunk vagy a nyakunk fáj - ilyenkor maradjunk a gyorsúszásnál, esetleg a vízi tornánál.
Séta
A gyaloglást méltatlanul alulértékelik – csökkenti a stresszt, erősíti az állóképességet, és mivel a mozgás során a szervezetben endorfin termelődik, segít a fájdalom csillapításában is. Napi fél óra sétával nagyon sok krónikus fájdalommal járó betegség tünetei javulhatnak.
Tai chi
A Harvard egyetem kutatása szerint a tai chi is segít csökkenteni a krónikus fájdalmat. Ez a kínai edzésmódszer a nyújtást, a légzéskontrollt, a meditációt és az erősítést kombinálja. Nagyjából három hónap rendszeres tai chizás után csökkenhet a fájdalom mértéke, ráadásul ez a mozgásforma segít felvenni a harcot a magas vérnyomással, a depresszióval, és a szív egészségének is jót tesz.
Jóga
A jógázás csökkentheti a fájdalmat és a kortizol szintjét a szervezetben. Arra azonban figyelni kell, hogy csak olyan gyakorlatokat végezzünk, amelyek kíméletesek a gerinccel és az ízületekkel. A rendszeres, óvatos nyújtás is jó ötlet lehet.
Saját testsúlyos gyakorlatok
Különösen az arthritiszben szenvedő betegeknek tehet jót, ha saját testsúlyos gyakorlatokat végeznek, persze csak kíméletesen, mert növelik az izomtömeget és erősítik a csontokat is. Az alacsonyabb intenzitású gyakorlatok helyes kivitelezéséhez érdemes lehet személyi edző segítségét kérni.