A mediterrán diéta fő jellemzője, hogy előnyben részesíti a zöldségeket és gyümölcsöket, olajos magvakat, az olívaolajat, valamint a teljes kiőrlésű gabonákat, ugyanakkor minimálisra szorítja a vörös és feldolgozott húsok, a tejtermékek, a transzzsírsavak és telített zsírok, illetve a finomított cukrok fogyasztását. Ezzel szemben a tipikus amerikai, vagyis nyugati étrend éppen transz- és telített zsírsavakban, finomított cukrokban, finomított és magasan feldolgozott növényi olajokban, nátriumban és feldolgozott élelmiszerekben bővelkedik, amit alacsony gyümölcs- és zöldségbevitel is súlyosbít.
A Saint Louis-i Egyetem kutatói Edward Weiss táplálkozástudományi professzor vezetésével ezt a kétféle étrendi megközelítést vették górcső alá egy kisebb kísérlet során. Összesen hét nőt és négy férfit vontak be a vizsgálatokba, akik két alkalommal futottak le öt kilométert egy futópadon. Első alkalommal négy napon át a mediterrán diéta elveit követve táplálkoztak, mielőtt tesztelték volna a teljesítményüket, míg második alkalommal a nyugati típusú táplálkozást követték négy napon át. A két tesztfutás között minden esetben legalább kilenc nap telt el.
Az így kapott eredmények szerint a mediterrán diéta mellett mért futóidő átlagosan hat százalékkal jobb volt a résztvevők között, holott sem a pulzusuk, sem az állóképességi terhelés nehézségi fokának mérésére használt RPE-skálán kimutatott értékük nem mutatott jelentős eltérést a másik teszthez képest. "Akárcsak az átlagemberek, az atléták és az egyéb mozgásformák kedvelői is igen gyakran egészségtelenül táplálkoznak. Tanulmányunk azonban egy újabb indokot szolgáltat számukra, hogy miért figyeljenek jobban oda az étkezésükre" - mutatott rá Edward Weiss professzor.
A kutatók alapvető hipotézise az volt, hogy a mediterrán diéta gyulladásellenes és antioxidáns hatása , lúgosabb pH-értéke, továbbá az ételekkel elfogyasztott nitráttartalom egyaránt javítja a sportteljesítményt. "Számos olyan tápanyag, amely egyébként nagy mennyiségben megtalálható ebben az étrendben, önmagában szinte azonnal vagy néhány napon belül javítja a sportolók teljesítményét. Éppen ezért merült fel a kérdés, hogy vajon a teljes diétától is lehet-e hasonló hatást várni" - árulta el Weiss. "Ezek az előnyök azonban hamar elvesznek, ha ismét visszatérünk a nyugati étrendre, ami rávilágít, hogy mennyire fontos a mediterrán diéta elveinek hosszú távú betartása" - tette hozzá. A tanulmány Journal of the American College of Nutrition című folyóiratban jelent meg.
Forrás: slu.edu