A lassan sétálókhoz képest a gyorsan vagy legalább átlagos tempóban gyaloglók korai halandóságra vonatkozó rátája nagyjából húsz százalékkal alacsonyabb, és ugyanennyivel kisebb az esélyük arra is, hogy valamilyen keringési betegségben haljanak meg. A British Journal of Sports Medicine című lapban megjelent tanulmány egyik szerzője, Emmanuel Stamatakis professzor szerint érdemes tehát kicsit gyorsítani a járásunk tempóján az egészségünk érdekében.
A kutatók két nagy felmérés eredményeit elemezve jutottak erre a következtetésre. Munkájuk során összesen csaknem ötvenezer ember adatait dolgozták fel, akik gyaloglási szokásait és egyéb egészségügyi jellemzőit csaknem kilenc éven át monitorozták. Ez idő alatt 3671 résztvevő halt meg, közülük több mint ezer valamilyen szív- és érrendszeri betegségben.
A tanulmány nem jelenti ki egyértelműen, hogy a gyors sétától egészségesebbek leszünk, sokkal inkább arról van szó, hogy az egészséges emberek általában alapvetően gyorsabban gyalogolnak, mint a kevésbé jó egészségi állapotnak örvendők. Azt viszont hozzátették a kutatók, hogy a gyors gyaloglás az egyéb rendszeres testmozgástól függetlenül javíthat az egészségi állapoton, igazolva ezzel a korábbi eredményeket, amelyek kapcsolatot találtak a rendszeres mozgás és a vérkeringés egészsége között.
Gyaloglásunk sebességét megváltoztatni nem mindig könnyű, illetve főleg eleinte bizonyos mértékű tudatosságot és erőfeszítést igényel, de hosszú távon mindenképpen megéri. A szakemberek emellett arra bátorítanak, hogy nemcsak a gyorsaságot, hanem a megtett lépések számát is érdemes növelni. Utóbbinak önmagában is számos előnye van egészségi állapotunkra, testsúlyunkra, hangulatunkra, valamint szívünk és keringésünk egészségére vonatkozóan.
Forrás: time.com