Napjainkban a mozgáshiány, illetve a mozgáshiányos életmód már-már népbetegség számít, és igencsak káros az egészségünkre. Amellett, hogy a mozgáshiány egyik nyilvánvaló fizikai jelzője lehet például a túlsúly , testünk még számos más módon is jelezheti, hogy több mozgásra lenne szüksége. Az alábbiakban ezeket a jeleket tekintjük át a brightside.me gyűjtése nyomán.
A duzzadt, puffadt szemkörnyék is lehet a mozgásszegény életmód jele, mivel annak hatására a szervezetben folyadékvisszatartás alakulhat ki. A túl sok fekvés például hosszú távon szinte biztosan a szemkörnyék megduzzadását okozza. A jóga remek megoldás lehet a duzzadt szemek ellen, mivel az ászanák segítenek beindítani a keringést, de minden mozgás jót tesz, mivel a fizikai aktivitás általában véve is keringésserkentő hatású.
A gyakori székrekedés szintén bajt jelezhet. Ha sokat ülünk, akkor az elfogyasztott ételnek több időre van szüksége, hogy átjusson a bélrendszeren, és mivel ezalatt több folyadék szívódik fel belőle, a széklet szárazabb, keményebb lesz, és a belek mozgása is renyhébbé válik, mindez pedig jó eséllyel székrekedést fog eredményezni. Mindennap próbáljunk mozogni kétszer-háromszor 5-10 percet, mert néha már ez is elég, hogy ne legyen szorulásunk.
Ha gyakran vagyunk feledékenyek, az szintén lehet a mozgásszegény életmód következménye. Kutatások szerint ugyanis ha túl keveset mozgunk, az változásokat okoz az agy frontális lebenyében, ahol a többi között a memóriáért felelős agyterület is található. Tudományos bizonyíték van rá, hogy a fizikai aktivitás képes frissebben tartani a memóriát.
A rendszeres mozgás abban is segít, hogy ne merevedjenek el az ízületeink, izmaink. Ha sokat fáj a térdünk, és egyáltalán nem vagyunk hajlékonyak, annak háterében állhat a rendszeres mozgás és nyújtás hiánya is.
Egyes esetekben szintén a mozgásszegény életmódra vezethető vissza, ha valakinél gyakori a cukoréhség , és szinte folyamatosan kívánja az édességet és az édes ízeket. A mozgás hatására endorfin termelődik a szervezetben, ami javítja a kedélyállapotot, de ha nem mozgunk, és endorfinhiányos állapotba kerülünk, akkor szervezetünk a cukrot "követelve" próbálja meg pótolni a boldogsághormonokat. Kutatások igazolják, hogy a rendszeres mozgás a depressziósok és depresszióra hajlamosak állapotán is javíthat.