"Ha megnézzük a gazdaságot, azt láthatjuk, hogy minél több kockázatot vállal valaki, annál nagyobb lesz a nyeresége" - magyarázta Dr. Scott Collier, az egyetem kutatója. A szakember szerint ezért a kockázatvállalás nem kedvezőtlen, hanem jó tulajdonság, amivel akár tovább is élhetünk.
A kutatásba 18 önkéntest vontak be, akiknek átlagéletkora 42 év volt. A kutatók megkérték őket, hogy töltsenek ki egy 40 kérdésből álló kérdőívet, amellyel felmérték az résztvevők kockázatvállaló illetve -kerülő magatartását. Az önkénteseket háromnapos vizsgálatnak vetették alá, ahol különböző feladatokat is el kellett végezniük, továbbá újra ki kellett tölteniük a tesztet. A második napon egy futógépen kellett futniuk fél órát a teszt kitöltése előtt, 65 százalékos oxigén felhasználásával. Érdekes módon a férfiak kockázatvállalása az edzés hatására nőtt, a nőké azonban alig változott.
A kutatók az eltérő eredményeket a szerotonin és a dopamin hormonok edzés hatására megváltozott arányára vezetik vissza, valamint a férfiak esetében a tesztoszteronszintre is. "Elképzelhető, hogy bizonyos neurotranszmitterek mennyisége nagyobb is lehet a férfiak szervezetében edzés közben, mint a nőknél" - fűzte hozzá a kutató.
A tanulmány részleteiről a szerző az Amerikai Sportorvosok Szövetségének San Franciscóban megrendezett éves találkozóján beszélt.