Bár az eredmények arra nem térnek ki, hogy ezek a plusz évek milyen minőségűek, ráadásul azt sem bizonyítják, hogy valóban a testmozgás garantálja a hosszabb életet, a kanadai kutatás mégis alátámasztja azt az ismert elméletet, mely szerint a rendszeres mozgás hosszú távon kifizetődő.
Az decemberi számában megjelent kutatás során az ontariói Queen's University kutatói Ian Janssen vezetésével 1990 és 2006 között elemezték az amerikai egészségügyi statisztikákat, a halálozási arányt és a testmozgással kapcsolatos felméréseket is beleértve, és eredményeiket kivetítették az egész népességre.
Az eredmények alapján kiderült, hogy a legjelentősebb hatás a fekete nők esetében figyelhető meg. Azok, akik hetente legalább két és fél óra közepes intenzitású testedzést végeztek, közel hat évvel hosszabb életet várhatnak. Azok a fehér nők pedig, akik 20 éves korukban rendszeresen mozogtak, két és fél évvel tovább élhetnek, mint tespedő társaik. A spanyol származásúak viszont egyelőre ismeretlen okokból semmilyen előnyt nem élvezhetnek a fokozottabb fizikai aktivitás következtében. Janssen szerint sokan azzal indokolják lustaságukat, hogy nincs idejük sportolni. A kutatás azonban azt mutatta, hogy ha a fekete nők csupán egy órát töltenek kocogással vagy úszással, azzal 11 órával hosszabbítják meg az életüket - tehát plusz 11 óra élet minden mozgással töltött óra után.
A kutatás eredményeit azonban nem könnyű értelmezni, mivel a testmozgás lehetséges hatásait az emberek életének egy bizonyos időpontjában vizsgálták, nem egész életükben. Például a fehér nők esetében azt figyelték meg, mennyivel hosszabbítja meg az életüket az, ha 20 éves korukban rendszeresen mozognak. Ez alapján viszont nem egyértelmű, hogy a plusz évekhez az életük többi részében is aktívnak kell-e maradniuk.
Az idősebbeket illetően egyébként a kutatás azt mutatta, hogy a fehér férfiak és nők 1,2 illetve 1,6 évvel hosszabbíthatják meg az életüket, ha 80 éves korukban rendszeresen mozognak.
Dr. Mark Wahlqvist, a tajvani Országos Egészségügyi Kutatóintézet vendégkutatója arról számolt be, hogy egy tavaly közzétett széles körű tajvani kutatás kimutatta, hogy már csupán 15 perc napi mozgás is meghosszabbíthatja az élettartamot. A kérdés az, milyen minőségűek lesznek ezek a plusz évek. Wahlqvist úgy véli, ezeket az éveket nagy valószínűséggel jobb társadalmi, mentális és testi egészség fogja jellemezni.