Rendszeres mozgással sokat tehetsz egészséged megőrzéséért, valamint a rákos megbetegedések megelőzéséért is – hirdette a Nemzeti Népegészségügyi Központ infografikája. Az alábbiakban részletezzük, pontosan hogyan járul hozzá a testmozgás a rák kockázatának mérsékléséhez, illetve tippeket adunk ahhoz, hogy több fizikai aktivitást csempészhess mindennapjaidba.
Nem csak a fogyásban segít a mozgás
A rendszeres testmozgás segít a testsúlycsökkentésben, ez viszont nem csak esztétikai előnyt jelent. Mivel a túlsúly számos daganatos betegség rizikóját növeli, a fogyás egy nagyon fontos lépés a rák elleni küzdelemben. Ezenkívül viszont még számos pozitív változást elindít a testedben a sportolás, egyebek mellett az alábbiakat:
- csökkenti a vércukor- és inzulinszintedet, amely hozzájárul a vastagbél-, a hasnyálmirigy- és az emlőrák kockázatának csökkentéséhez;
- segít a hormonháztartás egyensúlyának fenntartásában, ezzel pedig mérsékli a prosztata-, a mell- és a méhtestrák kialakulási esélyét;
- növeli az emésztési sebességet, így segíthet megelőzni a vastagbéldaganatot.
Mindezek mellett a rendszeres testmozgás erősíti az immunrendszert, fokozza az endorfintermelést, mérsékli a stresszt, csökkenti az oxidatív stressz káros hatásait, valamint segít megfékezni a szervezetedben zajló gyulladásos folyamatokat. Ezek együttesen szinte minden daganatos betegség valószínűségét jelentősen csökkentik.
Nincs időd mozogni? Próbáld ki ezeket!
Az említett előnyöket már napi 30 perc mozgással is kiélvezheted, fontos azonban, hogy nem csak az intenzív sportolás számít testmozgásnak. Az NNK egy másik tájékoztatója például egyenesen azt állította, hogy szinte bármikor becsempészhetsz az életedbe egy kis plusz fizikai aktivitást – például az alábbi tippek megfogadásával:
- Járj rollerrel vagy biciklivel a munkahelyedre vagy az iskolába!
- Ha tömegközlekedési eszközzel mész valahová, szállj le egy megállóval korábban, mint kellene, és sétálj!
- Autóddal ne a célodhoz legközelebb eső parkolóban állj meg!
- Liftezés helyett inkább menj a lépcsőn!
- Munka közben legalább óránként állj fel, és mozgasd át magad néhány perc alatt!
- Irodai székedet cseréld le egy óriási fitneszlabdára!
- Munkával kapcsolatos telefonbeszélgetéseidet intézd sétálás közben!
- Ha iskolába jársz, megpróbálhatsz a szobádban fel-alá járkálva felkészülni a vizsgáidra.
- Ne kizárólag az otthonodban vagy egy szórakozóhelyen találkozz barátaiddal – szervezzetek egy közös túrázást! Remek program, és még az egészségetek is meghálálja majd.
Végül pedig ne feledd: az egészségedért te magad tudsz a legtöbbet tenni. Csak egy kis elhatározás és rugalmasság kérdése, hogy ki tudod-e hozni magadból a maximumot.