A VeryWellHealth.com három háziorvos segítségével mutatja be, miért éri meg sétálnunk egyet akkor is, ha odakint esik.
A levegő tisztább, és a minősége is jobb
Az eső egyik legnagyobb előnye, hogy tisztább és frissebb lesz a levegő. Az eső kimossa a levegőben lévő szennyeződéseket és allergéneket, különösen a sűrűn lakott és rosszabb levegőjű nagyvárosokban, mondta Dr. Neal Patel a portálnak.
Dr. Misbah Keen szerint amikor esik az eső, a légkörbe hulló vízcseppek elnyelik a levegőben lévő lebegő részecskéket, például a porszemcséket és más anyagokat. Így azok az esőcseppekkel együtt leülepednek a talajra, ezért az esőzés után a levegő tisztábbá válik.
Nehezebb túlmelegedni edzés közben
Melegebb környezetben az esős időjárás megakadályozhatja a túlhevülést edzés közben, mivel segít a testhőmérséklet hatékonyabb szabályozásában, magyarázta Dr. Keen.
Normális esetben intenzív mozgás során a test hőt termel, ami a hőmérséklet emelkedését okozza, az izzadás pedig lehűti a szervezetet. Amikor azonban esik az eső, a hűvösebb hőmérséklet és az esőcseppek segítenek elvezetni a hőt a testből. És persze ilyenkor általában a nap sem melegíti az embert.
Több kalória is eléghet
Dr. Eric Ascher szerint több kalóriát is elégethetünk, ha az esőben sétálunk. Ez azért van, mert az emberek hajlamosak meggyorsítani a lépteiket, hogy ne ázzanak el, ezért a test is többet dolgozik, és így több kalóriát is használ el.
Ráadásul az esővel járó hűvösebb hőmérséklet miatt a szervezetnek keményebben kell dolgoznia, hogy fenntartsa a hőmérsékletét, ami magasabb energia- és kalóriafelhasználáshoz vezethet, hogy melegen tartson.
Jobb kedvre deríthet
Az eső hangja és illata nyugtató hatással van az elmére, amitől jobb hangulata lehet az embernek, segít ellazulni és csökkenti a stresszt, magyarázta Dr. Ascher a portálnak. Az esőillat pedig emlékeket és érzéseket idézhet fel bennünk, amelyek által felderülhetünk és megnyugodhatunk.
Mikor NE sétáljunk az esőben?
Vannak bizonyos helyzetek, amikor a biztonságunk érdekében kerülni kell az esőben való gyaloglást. Patel szerint ha például fennáll az elesés veszélye, vagy ha gondjaink vannak az egyensúlyérzékünkkel, akkor a legjobb, ha nem sétálunk a szabadban, ha esik az eső.
Keen hozzátette, hogy a korlátozott látással vagy mozgékonysággal rendelkezőknek, illetve azoknak, akiknek egészségi állapota rosszabbodhat az eső vagy a hideg hőmérséklet hatására, valamint a sebesülteknek sem ajánlott ilyen időben kint mozogniuk.
Természetesen viharos vagy szélsőséges időjárás esetén sem érdemes a szabadba mennünk, ha nem muszáj. Mindig nézzük meg, milyen idő várható, mielőtt útra kelnénk.
Érdemes azért felkészülni
A háziorvosok szerint az alábbiakra érdemes figyelni, ha nedves időben mozgunk a szabadban:
- Viseljünk megfelelő, lehetőleg csúszásgátló és vízálló cipőt, amelyek erősen tartják a lábunkat, de kényelmesek is.
- Vegyünk fel egy esőkabátot is, hogy ne legyen vizes a testünk, illetve a szél ellen is védenek. Melegebb hónapokban érdemes lehet egy légáteresztő változatot is beszerezni, hogy ne hevüljön fel a testünk.
- Valamilyen fényvisszaverő ruházattal, például egy mellénnyel is jól járunk, így rossz látási viszonyok között, vagy sötétedés után is biztonságosan közlekedhetünk az utcán.
- Egy kis zseb- vagy fejlámpát, vagy más világító eszköz is segíthet, hogy biztos mindenki lásson.
- Ha nincs esőkabátunk, vízálló cipőnk vagy hátizsákunk, érdemes egy vízlepergető sprayt beszerezni. Ugyan nem olyan hatékony, mint a kifejezetten vízálló tulajdonságú termékek, de érdemes azért lefújni vele az öltözetünket, ha nincs más.
- Jó ötlet eltenni egy váltózoknit is, mert a nedves zokni kellemetlen érzést és hólyagokat okozhat, ha sokáig viseljük.
- Ezeken kívül érdemes még kerülni az olyan területeket, ahol sok a fa és a villanyvezeték. A faágak és levelek nagyobb valószínűséggel esnek le heves esőzés és szél idején. Inkább nyitott útvonalakat válasszunk ilyenkor, hogy elkerüljük az esetlegesen leeső faágak vagy elektromos vezetékeket.