A túlzott folyadékfogyasztással összefüggő halál akkor került az érdeklődés középpontjába, amikor két fiatal amerikaifutball-játékos is életét vesztette emiatt. A középiskolai csapatjátékosok fizikai igénybevétellel összefüggésbe hozható hiponatrémiában haltak meg, azaz életveszélyesen alacsonyra csökkent a szervezetükben a létfontosságú nátrium szintje. Ez akkor következhet be, ha egy sportoló szomjúságérzet hiányában is rengeteg folyadékot iszik. Ettől a szövetek megduzzadnak, izomgörcsök alakulhatnak ki, valamint a tünetek közé tartozik a hányás, a görcsroham és az eszméletvesztés is.
Egy Georgia állambeli amerikaifutball-játékos 7,6 liter vizet és ugyanennyi sportitalt fogyasztott el edzés alatt. Később összeesett otthon, a kórházban pedig életét vesztette. Egy Mississippi állambeli fiatalnál pedig játék közben alakult ki hiponatrémia, s a kórházba szállítás után ő is meghalt - olvasható a British Journal of Sports Medicine című szaklapban.
A kutatók hozzátették, hogy a hiponatrémia több tucat futó halálát okozta az elmúlt években - akár sejthető, akár bizonyítható módon.
A legtöbb edző javasolja, hogy a sportolók már a szomjúságérzet megjelenése előtt is igyanak, az orvosok viszont úgy vélik: érdemes inkább megvárni a szervezet igényének jelentkezését - hangsúlyozta Dr. James Winger, a Loyola Egyetem Orvosi Központjának sportorvosa.
Noha a kizárólag szomjúság esetén történő ivás a kiszáradás enyhe kockázatával jár , annak következményei "lényegesen enyhébbek", mint a hiponatrémiáé.
"Senki sem halt még meg a sportpályán túl sok folyadékot iszik a versenyek alkalmával.