A visszafelé sétálás már egy ideje elterjedt Kínában, de ahogy az oly gyakran előfordul, amikor valamit egy influenszer - jelen esetben Ben Patrick, azaz a KneesOverToesGuy online fitneszedző - „fedez fel”, hirtelen nagyon népszerűvé vált a nyugati világ egyes részein.
"Elkezdesz embereket látni, akik visszafelé sétálnak a futópadokon az edzőteremben. Aztán amikor olyan embereket látsz, akik úgy néznek ki, mintha átkapcsolták volna őket, ráadásul maguktól csinálják, az is csak növeli a kedvet” - mondja Jack McNamara mozgásfiziológus a The Guardiannek.
A hátrafelé gyaloglás előnyeiről viszonylag kevés alapos klinikai vizsgálatot végeztek. A létező bizonyítékok azt sugallják, hogy ez a gyakorlat csak egyeseknek és csak bizonyos körülmények között segíthet. Nem ajánlott például időseknek, vagy akik valami miatt, például sztrók következtében csak korlátozottan tudnak mozogni.
Dr. Christian Barton, a melbourne-i La Trobe Egyetem fizioterápiás professzora szerint a hátrafelé járás olyan kihívások elé állítja az izmokat és a testet, amelyeket általában nem tapasztalunk.
"A hátrafelé járás nem olyasmi, amit nagyon gyakran csinálunk, és ezért ez valóban különböző izomcsoportokat vesz igénybe. De ezzel nem az izmainkat tornáztatjuk, és nem is az erőnlétünket javítjuk; inkább a koordinációról szól" - Kim Delbaere kutató és fizioteraputa.
Delbaere azt javasolja, hogy az egyensúlyproblémákkal küzdő emberek a legbiztonságosabban otthon, például egy konyhapult mellett próbálják ki a hátrafelé járást.
A kutatás szerint a térdproblémákkal, például porckopással küzdő emberek számára is különleges előnyökkel járhat a hátrafelé járás. Barton szerint ugyanis kevésbé terheli a térdet, mint amikor előre sétálunk, mivel a térd nem tolódik annyira előre a lábujjak fölött, így kisebb nyomás nehezedik rá.
Viszont a szív- és érrendszeri egészség és a fogyás terén túl nagy jelentőséget tulajdonítanak ennek a gyakorlatnak a közösségi médiában. Bár McNamara szerint igaz, hogy a hátrafelé gyaloglás és futás valamivel több kalóriát éget el, mintha ugyanezt a távot előrefelé haladva tennénk meg, „nem fogsz maratont futni hátrafelé, szóval ez vitatható kérdés”.