Így edzünk hatékonyabban a zenétől

Ha merült már le kocogás közben a telefonunk vagy az út közepén jöttünk rá arra, hogy a munkahelyi asztalon hagytuk a fülhallgatónkat, tudhatjuk: zene nélkül edzeni mit sem ér. Ezt olasz kutatók be is bizonyították.

Az olasz kutatók Journal of Sports, Medicine and Physical Fitness szakfolyóiratban publikált korábbi tanulmánya azt vizsgálta: miként reagál a nők szervezete a zenére edzés közben. Érdekes módon arra figyeltek fel, hogy sokkal gyorsabban ért el az önkéntes nők szívverése azon intenzív, kalóriaégető tartományba (ez a maximum szívverés háromnegyedénél érhető el), akkor amikor 150-170 bpm sebességű zenét hallgattak. Ha ugyanezt a tekerési tempót zene nélkül kellett elérniük, sokkal nehezebben, nagyobb erőfeszítés révén tudtak csak teljesíteni. (A "bpm" a zene ritmusának percenkénti lüktetését adja meg: az emberi szív átlagtempója 60-100 bpm között mozog.)

Zenehallgatással hatékonyabban eddzhetünk

Zenehallgatással hatékonyabban edzhetünk

A zene így hat a teljesítményünkre

Mindez megerősíti a Tufts University közegészségügyi témákkal foglalkozó professzorhelyettesének kutatásait. A szóban forgó Mark Fenton ugyanis azt mondja: a kísérőzene tempójának csökkenésével az edzésminőség is romlik. A gyorsabb zene hatására felpörgetett edzéstempót és -minőséget lehet látni az olyan ismétlődő mozgást igénylő edzéseknél, mint a futás, biciklizés, síelés vagy evezés. Mindezt természetesen gyakorlatból is tudhatjuk: a zene hatására sokkal könnyebben tudunk olyan flow-állapotba is kerülni, amelyben sokkal hatékonyabban tudunk cselekedni: alkotni vagy éppen sportolni.

Kevésbé kimerítő az edzés, ha zenét hallgatunk közben?

Ha nincs érzékünk ahhoz, hogy első hallásra megmondjuk egy szám tempóját, semmi gond: a songbpm.com vagy bpmdatabase.com oldalakon rákeresve kedvenc számainkra valószínűleg megtaláljuk azok tempóját (és ha nem, számos hasonló oldal létezik még az interneten, amely ugyanezt a funkciót látja el), illetve vannak már témábavágó iPhone alkalmazások is. A jog.fm például futásunk tempójához keresi ki adatbázisából a megfelelő tempójú zenét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra