Első lépésként a legtöbben olyan mozgásformákat próbálnak ki, amelyek a családtagjaiknál, barátaiknál már beváltak. Mivel azonban mindannyian mások vagyunk - más testfelépítéssel, igényekkel, vágyakkal és személyiséggel -, ez a módszer sok esetben nem hozza meg a várt "szerelmet" a sportolás iránt. Nagyobb eséllyel működhet egy személyre szabott edzésterv , amit a WebMD szakértője, Gina Harney személyi edző szerint mi is összeállíthatunk magunknak. Ez ráadásul nem is lesz olyan nehéz, mint amilyennek elsőre gondolnánk.
"Egy sikeres edzésterv három alapvető komponensből áll: pulzusnövelő gyakorlatokból, erősítő edzésből a hatékony izomépítésért, valamint a test pihentetéséből" - fogalmazott Harney. De mennyi időt szánjunk erre? Milyen gyakorlatok közül választhatunk? Lássuk ezeket most egy kicsit részletesebben.
Kardió
A szakértő szerint heti 150 percet kellene pulzusnövelő gyakorlatokra szánni. Ez elsőre soknak tűnhet, de ha a hét 5 napjára osztjuk el ezt az időt, akkor mindössze 30 perces alkalmakat jelent. Mehetünk edzőterembe , de mozoghatunk otthon vagy a szabadban is. Nem szükséges teljes gőzzel végighajtani azt a fél órát, Harney szerint bőven elég, ha már érezzük, hogy erősebben ver a szívünk, megemelkedett a pulzusunk és megizzadtunk egy kicsit.
A választható mozgásformák sora elég hosszú, a tempós sétától a futáson, úszáson, biciklizésen át az edzőtermi fitneszórákig szinte bármit beiktathatunk a napunkba. A lényeg, hogy a hét szinte minden napjára ütemezzünk be legalább 30 perc mozgást, és ezt kezeljük úgy, mint egy kihagyhatatlan teendőt.
Erősítő edzések
Szakítsunk időt heti kétszer arra, hogy átmozgassuk és erősítsük minden izmunkat. Ez köredzések, illetve súlyzós edzések segítségével a leghatékonyabb. Sokan edzőterembe, illetve személyi edzőhöz fordulnak iránymutatásért, ami az első időkben kimondottan hasznos. Vannak, akik egyedül szeretnek edzeni, a kezdeti időszakban azonban nekik is hasznos lehet egy online edzésterv vagy egy applikáció letöltése és követése.
Pihenés vagy kíméletes mozgás
Testünknek minden héten szüksége van egy-két pihenőnapra a regenerálódáshoz. Ilyenkor legfeljebb egy kis sétára, valamint nyújtó vagy jógagyakorlatra vállalkozzunk. Az intenzív sportolás helyett pedig élvezzük ki inkább egy forró fürdő vagy egy masszázs lazító, energizáló hatását.
Forrás: blogs.webmd.com