A hosszútávú, versenyszerű ritmikus gimnasztika jó hatással van a serdülő lányok csontsűrűségére és a csontok geometriájára - derült ki egy, a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban hamarosan megjelenő tanulmányból.
"Korábbi, serdülőkön elvégzett vizsgálatok kapcsolatot találtak a test súlyát viselő gyakorlatok és a megnőtt csontsűrűség és csontszilárdság között" - mondta el Dr. Symeon Tournis, az Athéni Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. "Mivel a csontritkulás kialakulása már gyermekkorban elkezdődik, ha a lányok a serdülőkoron túl is tornáznak, kevésbé intenzív edzések ellenére is csökkenthető a jövőbeni csonttörések kockázata."
A vizsgálatban 49, 9 és 13 év közötti lány csontjainak egészségét mérték fel. A lányok közül 26-an vettek részt versenyszerű ritmikus gimnasztikában legalább két éve, 23-an pedig csak az iskolai testnevelésórákon mozogtak. A kutatók megmérték a csontsűrűséget, a csontok ásványianyag-tartalmát és a csont kortikálisának (külső rétegének) vastagságát és kiderült, hogy a ritmikus gimnasztika mind a kortikális vastagságot, mind a csont szilárdságát növelte.
"A csontrendszerre gyakorolt hosszútávú jó hatás még kérdéses" - folytatta Tournis. "Egyes tanulmányok a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenését mutatták ki az edzések abbahagyása után, míg egy új vizsgálat szerint még a visszavonulás után hat évvel is nő az ásványianyag-sűrűség és a kortikális vastagsága."