A különböző üdítőitalokat, amelyeknek meglehetősen nagy a fruktóztartalma, és amelyekben koffein van, valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, hiszen világszerte igen népszerűek. Számos kutatás bizonyította már, hogy az elhízás és a cukorbetegség kialakulását is megnöveli a fogyasztásuk, és most egy újabb tételt lehet hozzáadni ahhoz a képzeletbeli listához, amely az üdítőitalok káros hatásait gyűjti össze.
Ezért rossz a cukros üdítő edzés után
Amikor edzünk és jól kimelegszünk, csökken a vesékbe áramló vér mennyisége, ami segít a vérnyomás szabályozásában - ez teljesen normális fizikai reakció, ami semmilyen kárt nem okoz. Ugyanakkor klinikai körülmények között kiderült, hogy a véráramlás hirtelen csökkenése a vesékben akár károsodást is okozhat, mivel ilyenkor a szövetekbe jutó oxigén mennyisége is lecsökken. A Buffalo Egyetem kutatása szerint pedig ugyanilyen károsodást okozhat az is, ha cukros üdítővel oltjuk a szomjunkat sportolás után.
Ez a szokás sajnos meglehetősen gyakori nemcsak a sporttevékenységet, hanem a magasabb hőmérsékletű közegben fizikai munkát végzők körében is. Éppen ezért azt is megvizsgálták, hogy utóbbiak mire számíthatnak. Alapos, több héten át tartó vizsgálódás után a szakemberek arra jutottak, hogy akár edzés vagy fizikai munka közben, akár utána fogyasztunk (cukros) üdítőket, azok nem rehidratálnak, azaz nem pótolják az izzadással elvesztett folyadékot. Éppen ezért ezekben a helyzetekben a legkevésbé sem nevezhetők ideális szomjoltónak, és a vesékre is extra terhelést rónak.
Sima vízzel járunk a legjobban
A kutatók szerint további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy az üdítőivás hosszabb távú hatásait is pontosan kielemezzék - de az egészen biztos, hogy akár aerobic óra, akár intenzív kerti munka után vagyunk, minden szempontból akkor járunk a legjobban, ha sima vízzel vagy cukor nélküli limonádéval osztjuk a szomjunkat.
Forrás: medicalnewstoday.com