Kiderült, hányan dolgoznak ülve

Tízből négyen ülőmunkát végeznek a Európai Unióban, míg a nehéz fizikai munkát folytatók aránya alig 12 százalék - tette közzé az Eurostat.

A számítógépek előtt dolgozók, telefonos ügyfélszolgálatosok vagy éppen sofőrök aránya 39 százalék a 2017-es adatok szerint, míg a könnyű fizikai munkát végzők, például autószerelők, ápolók és árufeltöltők aránya 30 százalék. Az összes munkavállaló pontosan egyötödét tették ki az állómunkára alkalmazottak, mint a tanárok vagy a bolti eladók. A nehéz fizikai munkát végzők, így a rakodómunkások és útépítők aránya pedig 12 százalék.

ülőmunka munkahely mozgasszegény életmód
Telefonálás közben érdemes felállni az asztalunktól (fotó: iStock)

Ezek az uniós átlagok, amelyektől azonban az egyes tagállamok esetenként nagyban eltérnek. A legtöbben Hollandiában (55 százalék), Németországban (54 százalék) és Luxemburgban (52 százalék) töltik ülve a munkaidejüket, míg az állómunkát végzők aránya Spanyolországban (43 százalék) és Romániában (36 százalék) a legmagasabb. A nehéz fizikai munkák Görögországban (22 százalék) és Lengyelországban (16 százalékban) a legelterjedtebbek.

Ami a hazai helyzetet illeti, Magyarországon a dolgozók harmada ülőmunkát, 14,6 százaléka állómunkát, 36,1 százaléka pedig könnyű fizikai munkát végez. A nagy fizikai megterhelést jelentő állások a betöltött munkahelyek 15,9 százalékát teszik ki itthon.

Az ülő életmód veszélyei

Mire utal, ha gyenge a kézszorításunk? Részletek itt.

Napjainkban egyre inkább előtérbe kerül a fizikai aktivitás hiánya. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly őszi jelentése szerint a világ népességének hozzávetőleg negyede, körülbelül 1,4 milliárd ember nem mozog eleget a mindennapokban. Habár ez csekély javulást jelent a 2001-es adatokhoz képest, a nyugati országokban romlottak a mutatók az ezredforduló óta. A WHO megjegyezte a riportban, hogy a mozgásszegény életmódot az egyre inkább elterjedő ülőmunka és ülve végezhető hobbitevékenységek, valamint az autós közlekedés is erősíti. Miközben pedig az üléshez többnyire a pihenést és a kényelmet párosítja a köztudat, ennek a komfortnak súlyos ára van.

0 seconds of 2 minutes, 4 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Next Up
eletmod.mp4
01:11
00:00
02:04
02:04
 

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) égisze alatt működő MedlinePlus összefoglalója szerint az inaktív életmód számos módon kihat az egészségünkre. Mozgás hiányában kevesebb kalóriát éget el szervezetünk, ami elősegíti a súlyfelesleg kialakulását. Ha nem használjuk, gyengülnek az izmaink, akárcsak az állóképességünk, és csökken a csontjaink sűrűsége. Egyaránt zavarok léphetnek fel a hormonháztartásban és az anyagcserében, pontosabban a szénhidrátok lebontása terén, továbbá gyengülhet az immunrendszerünk és a vérkeringésünk is. Végeredményben olyan kórképek veszélyével kell számolni, mint az elhízás, szív- és érrendszeri betegségek - beleértve a magas vérnyomást, az iszkémiás szívbetegségeket és a stroke-ot is -, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás , egyes rosszindulatú daganatos kórképek, illetve a depresszió és a szorongás.

Mit tehetünk a munkahelyen?

A közlekedés vagy éppen a szabadidő eltöltése során egy kis tudatossággal és elszántsággal könnyen mozgást csempészhetünk a mindennapi rutinunkba, munkavégzés közben viszont szigorúbb szabályok kötnek minket. Ez azonban nem jelenti, hogy néhány apró trükk segítségével ne tehetnénk egészségesebbé a munkahelyünkön töltött órákat. Lássuk tehát, milyen megoldási lehetőségek kínálkoznak:

  • Óránként legalább egyszer álljunk fel a székünkből, és sétáljunk egy keveset!
  • Telefonálás közben mindenképpen keljünk fel a helyünkről, hiszen a mobil- és vezeték nélküli telefonoknak hála ezek a beszélgetések már régóta nem helyhez kötöttek!
  • Érdemes megérdeklődni a munkáltatónknál, hogy kérhetünk-e álló munkavégzésre alkalmas asztalt a munkaállomásunkra.
  • Emeletes épület esetén válasszuk minden esetben a lépcsőzést a liftek helyett.
  • Szüneteinket és ebédidőnket használjuk fel arra, hogy sétáljunk egy kicsit az udvaron vagy az épület körül a szabadban!
  • Amennyiben valamelyik irodai kollégánkkal kell egyeztetnünk, e-mailek és chatüzenetek helyett sétáljunk oda hozzá személyesen!
  • Amikor pedig csak megoldható, szervezzünk inkább sétáló meetingeket munkatársainkkal ahelyett, hogy egy konferenciateremben ülnénk össze.

Forrás: ec.europa.eu ; medlineplus.gov

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Északkelet felől fokozatosan növekszik, vastagszik a felhőzet, és főként az északi megyékben, késő délutántól pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű, a délnyugati tájakon mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Borsod-Abaúj-Zemplén
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra