A mozgásszegény ülő életmód miatt kialakuló betegségek előfordulása jelentősen nőtt az utóbbi évtizedekben. Az ülőmunka miatt csökken az izomtömegünk és nő a testzsírszintünk, az elhízás mértékével együtt pedig a szívbetegségek és a cukorbetegség kialakulásának veszélye is emelkedik. Néhány kutatás pedig arra az eredményre jutott, hogy már a viszonylag egyszerűbb mozgásformák is segíthetnek az ülőmunka miatti bántalmak megelőzésében.
Az erős marok egészséges szervezetre utal
A Glasgow Egyetem kutatói több mint 400 ezer középkorú ember egészségi adatait elemezte. A vizsgált személyekkel egy kérdőívet is kitöltötték, majd aszerint rangsorolták őket, hogy hetente mennyit mozognak, illetve mennyi időt töltenek a monitor és a televízió előtt. Emellett a marokerősségüket is megvizsgálták, ami az általános edzettségre és az egészségi állapotra is utal, és jóval egyszerűbb és gyorsabb a hagyományos fizikai állapotfelmérésnél.
Azok közül az emberek közül, akik naponta legalább két órát töltenek a képernyő előtt, a leggyengébb markúak 31 százalékkal nagyobb eséllyel hunytak el öt éven belül az erősebb szorításúaknál. Ugyanezen emberek között 21 százalékkal nőtt a szívbetegségek , 14 százalékkal pedig a daganatos betegségek kialakulásának veszélye.
Szerencsére a marok erőssége jól fejleszthető súlyzós edzéssel és a fizikai aktivitás növelésével. A kutatók szerint összességében elmondható, hogy a képernyő előtt töltött idő negatív hatásait jól ellensúlyozhatja a fittség és a rendszeres testmozgás. Persze ez nem jelenti, hogy az ülő életmóddal járó fiziológiai változásokat nem kell komolyan venni, hiszen bizonyítottan növelik a gerincbántalmak, az anyagcsere-betegségek és a keringési rendellenességek kialakulásának veszélyét.
Forrás: Time