Sokan nem érnek rá arra, hogy hetente többször, munkaidő előtt vagy után is elmenjenek edzeni, ezért ez általában hétvégére marad. Egy kutatás annak járt utána, hogy van-e valamilyen hátránya, hogy ha hetente csak egyszer tudunk mozogni – írta a VeryWellHealth.com.
A tanulmány szerzői a hasi zsírszövetet és a teljes testzsírt vizsgálták, valamint figyelembe vették a BMI-t és a derékkörfogatot is közel 9700, 20 és 59 év közötti résztvevőnél. Ehhez 2011 és 2018 között gyűjtöttek adatokat az amerikai Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérésen (NHANES) keresztül. A kitöltött kérdőívek alapján a résztvevőket inaktív, „hétvégi harcosok” és rendszeresen aktívan mozgók csoportjába sorolták.
Eredményeik alapján nem volt különbség az utolsó két csoport tagjai között sem a hasi zsír, sem az összes zsírszövet tekintetében. „Nem az számít, mikor mozgunk. Akár elosztjuk a héten, akár egyszerre tudjuk le, az eredmény nem változik" – mondta a portálnak Dr. Gregory Katz kardiológus.
Fokozatosan és következetesen
Ugyanakkor figyelembe kell venni az egyedi igényeket. Nem mindenkinek való például az, hogy egyhuzamban egy óránál többet mozogjon, például a kora, a fittsége, egyéb egészségügyi problémái, vagy esetleg egy sérülés miatt.
„Fontos a fokozatosság. Könnyen sérüléshez vezethet, ha valaki a mozgásszegény életmód után azonnal három órát akar egyfolytában edzeni” – mondta Dr. Peter T. Katzmarzyk, a fizikai aktivitás és az elhízás epidemiológiának professzora.
Katz hangsúlyozta, hogy bármennyi mozgás jobb, mint a semmilyen, nem kell megijedni a heti 150 perces javaslattól. A lényeg, hogy kezdjük el a mozgást beiktatni az életünkbe, amikor van időnk.
„A következetesség fontosabb, mint az elvártakra való törekvés. Ha valaki hétvégén edz, az azért van, mert így tudja beilleszteni az életmódjába, és következetesen tudják csinálni” – magyarázta.
Törekedjünk a változatosságra
Az amerikai egészségügyi minisztérium azt javasolja a lakosságnak, hogy hetente legalább 150 perc közepes intenzitású kardió testmozgásra vagy 75 perc intenzív testmozgásra (vagy a kettő kombinációjára) törekedjenek. A felnőtteknek még hetente legalább két nap izomerősítő tevékenységet kellene végezniük, amely a főbb izomcsoportokat célozza meg: lábak, csípő, hát, has, mellkas, vállak és karok.
„Bármilyen testmozgás jó hatással van az egészségre, de javasoljuk, hogy a legtöbb mozgás kardió legyen, például gyaloglás, futás, kerékpározás, kerti munka stb” – mondta Katzmarzyk.
Az izomerősítés is nagyon fontos, különösen a kor előrehaladtával. A rendszeres erőnléti edzés, például a súlyzózás segít ebben.
A változatosságra is kell törekedni. „Ha kardió edzéssel fogysz, akkor erőnléti edzésre is szükséged lesz, hogy megakadályozd az izomtömeg csökkenését. Ráadásul a változatosság segíthet távol tartani az unalmat, és motiválóbb lehet, miközben különböző izomcsoportokat céloz meg” – magyarázta Dr. Michael Graham sport- és egészségtudományi professzor a VeryWellHealth.com-nak.
Mindhárom szakértő hangsúlyozza, hogy minden testmozgás előnyös és kulcsfontosságú az egészségi állapot javításában - függetlenül attól, hogy mikor és hogyan végezzük. Hétvégi harcosnak lenni nagyszerű, ha ez megfelel az időbeosztásunknak, de az is jó, ha a hét folyamán többször edzünk. A legfontosabb tanácsuk az inaktivitás elkerülése.