Napi 12 perc mozgás ezt teszi velünk

Már 12 perc intenzívebb mozgás is jelentősen befolyásolja az egészségi állapotunkat.

A kijárási korlátozások és a maszkviselés sokak számára ellehetetleníti a szabadtéri sportolást, ráadásul a fitnesztermek is bezártak, ami tovább szűkíti a lehetőségeit azoknak, akik átmozgatnák magukat. Ez pedig nem csak a mentális, hanem a fizikai egészségünkre is komoly hatással van. Egy kutatás szerint már napi néhány perc mozgással is sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért.

Milyen hatással van a mozgás a szívünkre? Javítja a koleszterinszintet, segít, hogy megtartsuk vagy elérjük a szív terhelésének szempontjából optimális testsúlyt, hozzájárul a vérerek rugalmasságának és átjárhatóságának megőrzéséhez. Kattintson a részletekért!

Komoly betegségek is megelőzhetőek így

A Circulation folyóiratban megjelent kutatás megállapította, hogy a rövidebb ideig végzett testmozgások is jelentősen javíthatják az egészséget, mivel megváltoztatják a szervezet anyagcserefolyamataiban kulcsszerepet játszó metabolitok szintjét. A cikk szerint csupán 12 perc intenzív kardió megváltoztathatja a keringő metabolitok több mint 80 százalékát, ami hosszú távon jó hatással van a keringésre és számos betegség kialakulásának esélyét csökkentheti.

A sportolásra a legtöbb embernek jelenleg csak otthon van lehetősége. Fotó: Getty Images
A sportolásra a legtöbb embernek jelenleg csak otthon van lehetősége. Fotó: Getty Images

A tanulmány 411 középkorú férfi és nő metabolitszintjét vizsgálta 12 perces erőteljes testmozgás előtt és után is. Eredményeik szerint ez a rövidebb testmozgás is jelentős metabolitszint-változást eredményezett. Olyan anyagcsere-termékekben figyeltek meg számottevő változást, amelyek többek között a cukorbetegség , májbetegség, illetve a szívbetegségek kialakulásával is összefüggésbe hozhatóak.

Korábbi, több évtizedes egészségügyi adatokat is felhasználva a kutatók a metabolitszint-változásból azt is meg tudják jósolni, hogy a vizsgált személyek milyen hosszú életkorra számíthatnak, valamint hogy milyen komolyabb betegség kialakulásának nagyobb a kockázata náluk. Eredményeik szerint a későbbiekben az orvosoknak fontos lenne ezeket az anyagcsere-termékeket is nagyobb figyelemmel vizsgálni, hiszen komoly egészségügyi problémákra hívhatják fel a figyelmet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Csongrád-Csanád
Kezdjük újra