A tengeribetegséghez nem is kell víz?
Maga a fogalom alighanem mindenki számára ismerős, sokan át is élték már a problémát, amely lehetett egy kis émelygés, de akár súlyos, kiszáradással fenyegető hányás is. Az egyéni adottságok e téren is meghatározóak, hiszen míg egyesek soha nem találkoznak ezzel a nem kívánt állapottal, addig mások alaposan megszenvedik.
És hogy mi áll a háttérben? A tengeribetegséget a belső fülben lévő helyzetérzékelő rendszer zavara okozza. Bizonyos szituációkban ugyanis a mozgás során hirtelen bekövetkező változások és a közben látott vizuális ingerek nincsenek összhangban.
Jellemző példa lehet erre, amint a hullámok más ritmusban lökik meg a hajót, mint ahogy szemünkkel látjuk azokat, de egy autóban is átélhetünk hasonlót hirtelen gyorsuláskor és lassuláskor. Sőt, gyerekek akár egy videojáték előtt ülve is átélhetnek hasonlót.
A tengeribetegség a felnőttek körében egyébként is sokkal ritkább, mint gyerekkorban.
Az orvosi kifejezéssel csak mozgás okozta betegségként aposztrofált jelenség kezelése kizárólag tüneti: hányáscsillapítók, hányingercsökkentők segíthetnek mind a megelőzésben, mind a már meglévő tünetek enyhítésében. A helyzet a legtöbb esetben magától rendeződik.
A tengeribetegségről bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!