Túl lehet-e adagolni a káliumot?

Ha a kálium szintje a szervezetben meghaladja az egészséges értéket, hiperkalémiáról beszélünk. Szélsőséges esetben ez az állapot akár szívmegálláshoz és halálhoz is vezethet!

A kálium esszenciális makroelem, ami azt jelenti, hogy rendszeres pótlása elengedhetetlen a szervezet egészséges működése szempontjából. Számos élettani folyamatban szerepe van az ideg- és izomsejtek közti elektromos impulzusok továbbításától a szervezet folyadékháztartásának szabályozásáig. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egy átlagos felnőtt szervezetnek napi 3500 milligramm káliumbevitel javasolt, amely változatos és rendszeres táplálkozással általában be is juthat a szervezetünkbe. A túl alacsony mellett azonban az ásványi anyag túl magas szintje is komoly gondokat okozhat. A túladagolás általában nem a helytelen vagy egyoldalú étkezés miatt történik, legtöbbször valamilyen betegség áll a hátterében.

kálium

A káliumszint ezért lehet túl magas

Normális esetben vérünk káliumszintje 3,5-5 mEq/L között mozog, ha azonban a felső értéknél is magasabb az ásványi anyag szintje, akkor hiperkalémiáról beszélhetünk , amely enyhe, közepes vagy súlyos mértékű lehet. A megnövekedett szintet okozhatja például, hogy túl sokat fogyasztottunk magasabb káliumtartalmú élelmiszerekből: teljes kiőrlésű gabonákból, olajos magvakból, tejtermékekből, illetve bizonyos zöldségekből és gyümölcsökből (például bab, paradicsom, banán, avokádó).

Okozhatják bizonyos betegségek is. Mivel a kálium kiválasztásának 90 százalékát a vese végzi, akut és krónikus veseelégtelenség esetén is kialakulhat hiperkalémia. A vese kiválasztó szerepét bizonyos szintig még a bélrendszer is át tudja venni, így a káliumszint ilyenkor csak lassan emelkedik meg. A mellékvesekéreg elégtelen hormontermelése (Addison-kór), illetve a cukorbetegség szintén hozzájárulhat ehhez az állapothoz.

Előfordulhat, hogy valamilyen gyógyszer mellékhatásaként emelkedik meg a vérben a kálium szintje. Jellemzően a nem szteroid gyulladáscsökkentők, bizonyos vérnyomáscsökkentők, vízhajtók, fájdalomcsillapítók, orális fogamzásgátlók szedése járhat ilyen mellékhatással.

A hiperkalémia tünetei és veszélyei

A hiperkalémia sok esetben nem jár együtt tünetekkel, vagy csak nagyon általános panaszokat vált ki, például hányingert, fáradékonyságot, izomgyengeséget, illetve az izmokban zsibbadó "bizsergő" érzést. Súlyosabb hiperkalémia esetén a szívverés lelassul és a pulzus gyengén érezhetővé válik. Szélsőséges esetben pedig a hiperkalémia a szív megállását is eredményezheti, bár szerencsére ez csak nagyon ritkán következik be.

A káliumszint magas szintjét laborvizsgálattal állapíthatják meg. Hamisan magas értéket mérhetnek abban az esetben, ha a levett vér a kémcsőben hemolizál, vagyis a vörösvértestek szétesnek (például rossz vérvételi technika miatt, vagy mert vizsgálat előtt túl sokáig tárolták a vért), és a vörösvértestekből kiszabadul a kálium. Mivel bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolhatja a káliumszintet, a vizsgálat előtt erről is konzultáljunk az orvossal!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra