A magnézium nélkülözhetetlen ásványi anyag a szervezet számára, melynek hiánya kellemetlen panaszokat okozhat. Arról kevesebbszer esik szó, hogy bizonyos esetekben a magnézium akár túl is adagolható.
Veseproblémák esetén vigyázni kell
A felszívódott magnéziumot a vesén keresztül a vizelettel választjuk ki, ezért egészséges veseműködésűeknek nem kell attól tartaniuk, hogy túladagolják. Vesekárosodás esetén azonban mindenképpen kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát, ha magnéziumpótláson gondolkodunk, ebben az esetben ugyanis a túl magas magnéziumszint káros lehet.
A túladagolás lehetséges tünetei:
- gyengeség
- hányinger, hányás
- légzési nehézségek
- alacsony vérnyomás
- szívritmuszavarok, melyek akár szívmegálláshoz is vezethetnek
Ezen hatásai miatt gyakran alkalmaznak magnéziumot infúzióban például súlyos szívritmuszavar esetén, mert lassítani tudja a szívverést, megelőzve így a ritmuszavarokat. De terhességi magas vérnyomás esetén is hasznos lehet vérnyomáscsökkentő és közvetett módon véralvadásgátló hatása miatt.
Hogyan szedjünk magnéziumot?
A magnéziumbevitel fokozása egyes ásványi anyagok, például a kalcium és a kálium hasznosulásának csökkenésével jár, ezért magnéziumszedés mellett érdemes lehet ezek pótlására is figyelmet fordítanunk.
A magnéziumszedést általában néhány hetes kúraként alkalmazzák, a napi mennyiséget pedig két-három részletben ajánlott bevenni a más szerekkel való, említett kölcsönhatások figyelembevételével.
A túladagolás veszélye - egészséges veseműködés esetén - minimális, mivel azonban hashajtó hatású, mellékhatásként híg széklet, hasmenés fordulhat elő. A B6-vitamin elősegíti a magnézium felszívódását, ezért együttes fogyasztásuk javasolt.